Berlin Film Festivali Haberleri

Berlin Film Festivali Haberleri

İranlı yönetmen Cafer Penahi, 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı

İran rejimine muhalefetiyle tanınan Altın Ayı Ödüllü yönetmen Cafer Penahi, hükümet karşıtı protestolara verdiği destek nedeniyle 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Litvanyalı film yönetmeni Mantas Kvedaravicius, Ukrayna’da öldürüldü

Litvanyalı film yönetmeni Mantas Kvedaravicius, Ukrayna’nın Rus saldırıları altındaki liman kenti Mariupol’de öldürüldü. Kvedaravicius, Rus saldırılarını belgelemek için Mariupol'e gitmişti.

72. Berlin Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Bu yıl 72.'si düzenlenen Berlin Film Festivali'nde (Berlinale) ödüller sahiplerini buldu. '93 Yazı filmiyle adından söz ettiren Carla Simón'un yeni filmi Alcarràs, Altın Ayı Ödülü'ne layık görülürken, En İyi Oyuncu kategorisinde Gümüş Ayı Ödülü'ne uzanan isim ise Rabiye Kurnaz vs. George W. Bush filmindeki performansıyla Türkiye kökenli oyuncu Meltem Kaplan oldu.

İspanyol yönetmen Mario Camus hayatını kaybetti

Berlin Film Festivali'nden en iyi film ödülünü kazanan ünlü İspanyol yönetmen Mario Camus hayatını kaybetti. İspanya'nın önemli eleştirmenlerinden Alfonso Sastre de hayata gözlerini yumdu.

Oyuncu Sergen Eşme silahlı kavgada yaralandı

Adana’da çekimlerine devam edilen Cono Aşireti'nin yaşamını konu alan belgesel filmin başrol oyuncusu Sergen Eşme, iki grup arasında çıkan silahlı kavgada yaralandı.

Conolar’ın yaşamı belgesel oluyor

Adana'da doğup, büyüyen Yazar Meltem Yılmaz ile Koku’nun Serüveni belgeseliyle 60 festivalden ödülle dönen yönetmen Şahin Yiğit, Cono aşireti mensuplarının yaşamını belgeselle ekranlara taşımaya hazırlanıyor. Belgesel, Cono aşiretini yalnızca ilişkilendirildikleri suç dünyası ile değil günlük hayatlarından alışkanlıklarına, hayallerinden hayata tutunma çabalarına, yaşanmışlıklarından aşklarına, ayrılıklarına ve hüzünlerine kadar her yönüyle ekrana taşıyacak.