Gizli İstanbul–Sergi ve Kitap Lansmanı yapılıyor

Gizli istanbul, 1905 yılında İstanbul'dan İsviçre'ye göç eden büyük büyükbabasının izlerini aramak için yola çıkan sanatçı Françoise Caraco'nun projesi. Caraco, atalarını bulmak için birçok kez İstanbul'a geldi. Caraco -veya Karako- ailesini bilen ya da tanıyan veya en azından adını hatırlayan kişilerle görüştü. Bu, ona, yüzyıllardır bu Türk metropolünde yaşayan, ancak çoğu kişi tarafından görülmez olan Sefarad Yahudilerinin kültürüne farklı bir bakış açısı kazandırdı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

Gizli İstanbul'da Françoise Caraco, yolculuğunun ve araştırmalarının çağdaş fotoğraflarıyla iç içe, İstanbul'un Yahudi toplumundan bazı sesleri, aile anılarını incelikle örüyor.

Bu (oto)biyografik tarihi ortaya çıkarmak için yaptığı çalışmadaki araştırma süreci ve kullandığı arşiv materyalleri, kamerasının da katkısıyla, kişisel olduğu kadar sanatsal bir yaklaşım.

Gizli İstanbul–Sergi ve Kitap Lansmanı yapılıyor

HIDDEN ISTANBUL projesi, Caraco'nun atalarıyla yeniden bağlantı kurmasına ve bugün topluma benzersiz bir bakış açısı sağlamasına olanak sağladı. Sonuç, şehrin sakinlerinin büyük ölçüde bilinmeyen bir kesiminin perspektifinden, şehrin kaybolan geçmişinin ve hala canlı şimdisinin zengin ve nüanslı bir portresi.

400 sayfayı aşan Gizli İstanbul kitabı, Schneidertempel Sanat Merkezi'ndeki serginin temelini oluşturuyor. 

Gizli İstanbul–Sergi ve Kitap Lansmanı yapılıyor

Fotoğraflar, arşiv malzemesi görüntüleri ve görüşülen kişilerin ifadeleri, orijinal gazete kağıdına basılarak galerinin duvarlarına asılırken, İstanbul'un Yahudi yaşamını izleyen bir belgesel gibi yan yana sergileniyor.

Gizli İstanbul–Sergi ve Kitap Lansmanı yapılıyor

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN