Naci Görür'den deprem uyarısı! 2 bölgeyi işaret etti ama…

Türkiye'nin önde gelen yer bilimcilerinden Prof. Dr. Naci Görür, deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlara yönelik bir paylaşımda bulundu. Görür, 6 Şubat depremlerinin komşu bölgedeki kimi fay hatlarına stres yüklediğine dikkat çekerek 'Bu faylar Malatya Fayı ve Adana Havzası'na sarkan faylar olabilir' dedi. Görür, 'Bizden kesin yorum beklemeyin, deprem bilinmez' diye konuştu.

Naci Görür'den deprem uyarısı! 2 bölgeyi işaret etti ama…

6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta yaşanan depremler, geride büyük acılar bıraktı. Bu depremlerin ardından bölgede sarsıntılar devam etti. Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından önemli bir paylaşımda bulundu.

"Endişe ve korku sizi etkiliyor"

Prof. Dr. Görür paylaşımında, şöyle dedi:

"Deprem bölgesindeki insanlarımla bir söyleşi: Sevgili dostlarım, hepinizin acısı büyük, sizleri anlıyorum. Endişe ve korku, kimi konularda sizi etkiliyor.

Aynı yerde büyük bir deprem olmaz

Depremin olduğu bölgede tekrar büyük bir deprem olmaz ve afete dönüşmez. Ancak kırılmamış fay kesimleri deprem üretebilir ama bu depremler, büyük afete dönüşmez.

Komşu faylara stres yüklemiş olabilir

6 Şubat depremleri komşu bölgelerdeki kimi faylara stres yüklemiş olabilir. Bu faylar; Malatya Fayı ve Adana Havzası'na sarkan faylar olabilir. Bu söylediğim de bir olasılıktır.

Bizden kesin yorum beklemeyin

Yerbilimcilerden kesin söylemler, yorumlar beklemeyin. Deprem bilinmez. Lütfen insanlarımız için, çocuklarımız için hep beraber deprem dirençli yerleşim alanları için çalışalım ve yöneticilerimizden bunu talep edelim. Ancak bu şekilde yaralarımızı sarar ve gelecek nesillerin kalbini kazanırız.”

Kaynak: Habertürk