Güncel

Güncel Haberleri

Prof. Dr. Naci Görür, tek tek açıkladı! Deprem dirençli kentler nasıl inşa edilir?

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, depreme karşı dirençli kentler nasıl inşa edilir sorusuna sosyal medya hesabından ‘Ülkeyi depreme hazırlamanın ön koşulu’ başlığıyla cevap verdi. Görür, ‘Ülkeyi depreme hazırlamanın ve deprem dirençli kentler oluşturmanın ön koşulu geçmiş depremlerden ders çıkartmaktır. Onun için Maraş-Gaziantep depremleri ile yönetim (yerel ve merkezi) ve millet olarak yüzleşmek şarttır. Bu depremlerde bu kadar kaybı neden, nasıl, nerede, neyi eksik yaptığımız veya yapmadığımız için verdiğimizi araştırmak, bulmak, muhasebe etmek ve üzerimize düşen sorumluluğu kabul etmek zorundayız’ dedi.

Meteoroloji'den sarı ve turuncu kodlu uyarı! Sağanak ve kar bekleniyor!

Meteoroloji'den yapılan son hava durumu tahminlerine göre; 9 il için sarı, 8 il için de turuncu kodlu uyarı yapıldı. İstanbul ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yağmur; Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'da ise kar yağışı bekleniyor. Muş, Ağrı, Bitlis, Iğdır, Kars, Van, Hakkari, Şırnak ve Siirt'te yoğun kar yağışı bekleniyor.

ÖSYM’den deprem bölgesi için yeni karar

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, yaklaşık 3,5 milyon adayın katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) Hatay, Malatya, Kahramanmaraş ve Adıyaman illerinde de uygulayacaklarını bildirdi.

‘Deprem Kahini’ Frank Hoogerbeets, bu kez 8.3’lük deprem tahminiyle gündemde! ‘Yeni bir deprem olabilir’ dedi ve o yerleri tek tek sıraladı!

Kahramanmaraş depremi sonrası sosyal medyada ‘Deprem Kahini’ lakabıyla tanınan Hollandalı Frank Hoogerbeets, yeni tahminlerini sıraladı ve 8.3’lük depreme vurgu yaptı. Önümüzdeki aylarda depremin gerçekleşme ihtimalinden bahseden Deprem Kahini, Şili ile birlikte birkaç bölgenin adını sıraladı. Şili’de 2015 yılından beri büyük bir deprem yaşanmadığını ifade ederken önümüzdeki günlerde Türkiye’de büyük bir artçı deprem beklediğini ya da büyük bir depremin olacağını ileri sürdü.

Survivor Taner Tolga Tarlacı, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde komalık oldu

Taner Tolga Tarlacı, cezaevinde rahat durmadı. Yemek sırasında tartıştığı 3 mahkum eski Survivor'ın yıldızını komalık ettiler.

Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor! Zamlı maaşlar için tarih belli oldu!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ‘2023 yılı Nisan ayı ödeme döneminden itibaren dosya bazında ödenen aylıklar 7.500 TL olarak ödenecek ve 8,8 Milyon emeklimiz bu düzenlemeden yararlanacaktır’ dedi.

Naci Görür'den İstanbul için kritik uyarı! ‘Acil öneri’ diyerek paylaştı!

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabından İstanbul için kritik bir uyarıda bulundu. Görür, ‘Boş binaların tümünü kayıt altına alıp devlet olarak kiralamalı ve riskli binalarda yaşayan insanlarımızın buralara taşınmalarını sağlamalıdır’ ifadelerini kullandı.

Uzman isim, gün verip uyardı! Hava sıcaklığı 20 derece düşüyor, kar geliyor!

Türkiye salı gününden itibaren soğuk hava dalgasının etkisini giriyor. Hava sıcaklığının 20 dereceye kadar düşmesi beklenirken kar yağışı, don ve fırtınanın görüleceği tahmin ediliyor.

Okulların kapanacağı tarih belli oldu

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılının 16 Haziran'da sona ereceğini ve herhangi bir uzatma yapmayacaklarını söyledi.

Prof. Dr. Naci Görür, olası İstanbul depreminde yapılması gerekenleri sıraladı! İşte madde madde o 7 öneri…

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından İstanbul'un depreme hazırlanmasına yönelik 7 maddeden oluşan bir paylaşım yaptı.

Meteoroloji uyardı! Kuvvetli yağış, çığ tehlikesi ve toz taşınımına dikkat!

Meteoroloji, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Tunceli, Bingöl ve Şanlıurfa çevreleri için kuvvetli sağanak yağış uyarısında bulundu. Açıklamada Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'da çığ tehlikesine ve deprem bölgesini içeren Güneydoğu Anadolu'da da toz taşınımına dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.

Meteoroloji’den 7 il için yağış uyarısı! Deprem bölgesinde hava durumu nasıl olacak? İşte il il son durum…

Meteoroloji, deprem bölgesinde kuvvetli sağanak yağış uyarısı yaptı. Yağışların yarın geceye kadar sürmesi bekleniyor. 12 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı yapıldı.

EYT’lilere 5 farklı ödeme birden! EYT’liler ilk maaşı ne zaman alacak?

Milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT yasalaştı. Emekli maaşı alabilmek için başvurular da gerçekleştiriliyor. Peki EYT’liler ne kadar maaş alacak? İlk maaş ödemesi ne zaman yapılacak?

Emekli zammı tarihi belli oldu

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, en düşük emekli maaşına yapılacak zammın ne zaman yasalaşacağına ilişkin tarih verdi.

‘Dijitale Kalpten Bağlı Aile’ kitabının geliri ile depremzede çocuklara masal kitapları alınacak

Dijitalleşen dünyaya çocuklarıyla birlikte adapte olmak isteyen bilinçli ebeveynlere yol haritası sunan ‘Dijitale Kalpten Bağlı Aile’ kitabı okuyucularıyla buluştu. KTO Karatay Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan kitabın editörlüğünü ve bölüm yazarlığını Dr. Nabat Garakhanova üstlenirken bölüm yazarları arasında Şeyda Toprak, Ece Vahapoğlu gibi ünlü yazarlar yer aldı. Kitabın geliriyle depremzede çocuklara masal kitapları alınacağı açıklandı.

Meteoroloji’den uyarı var! İşte il il hava durumu…

Meteoroloji'den yapılan son hava durumu tahminine göre; Türkiye'nin büyük bölümü yağmurlu olacak. Yağışların Muğla ve Antalya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Çin, Covid-19'a karşı ilk mRNA aşısına acil kullanım onayı verdi

Çin'de formülünde mesajcı ribonükleik asit (mRNA) bileşeni içeren ilk Covid-19 aşısı, acil kullanım onayı aldı.

En düşük emekli maaşı belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en düşük emekli aylığının 7 bin 500 lira olacağını açıkladı.

Hastanelerde korkutan artış! Öldürücü mantar salgını patlak verdi!

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri bu hafta bir uyarı mesajı yayınlayarak ülke genelinde ilaçlara karşı dirençli ve ölümcül olma ihtimali yüksek bir mantarın hastanelerde yayıldığını duyurdu.

Toplam 2063 haber.