2023 BAFTA Televizyon Ödülleri sahiplerini buldu

1955 yılından beri Britanya Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (British Academy of Film and Television Arts) tarafından dağıtılan ve televizyon dünyasının en prestijli ödülleri arasında görülen BAFTA'nın 2023 kazananları belli oldu.

2023 BAFTA Televizyon Ödülleri sahiplerini buldu

İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi‘nin Birleşik Krallık yapımı en iyi dizileri ödüllendirdiği BAFTA Televizyon Ödülleri, sahiplerini buldu. Bu yılın kazananları arasında Kate Winslet, Sharon Horgan ve Ben Whishaw ödül kazanan isimler olarak dikkat çekti.

Londra’daki Royal Festival Hall’da gerçekleşen törenin sunuculuğunu komedyenler Rob Beckett ve Romesh Ranganathan yaptı.

Winslet, “I Am Ruth”taki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı. Gerçek hayattaki kızı Mia Threapleton ile rol aldığı yapım, en iyi drama ödülünü de kazanınca anne-kız sahneye beraber çıktı. Mia Threapleton sahnede göz yaşlarını tutamazken Winslet, “Bunu birlikte yaptık ufaklık” dedi.

Sharon Horgan ise Anne-Marie Duff’ın en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü evine götürdüğü Apple TV+ dizisi “Bad Sisters” ile en iyi drama ödülünü alırken yazarlara teşekkür etti: “Her şey yazarlarla başlıyor ve bitiyor, bu yüzden WGA kardeşlerimizle dayanışma içindeyiz.”

BBC’nin Platinum Jubilee programı en iyi canlı etkinlik dalında BAFTA kazanırken, atlet Mo Farah’ın çocukken İngiltere’ye kaçırıldığını ortaya çıkaran ve pek çok eleştirmen tarafından şoke edici bir yapım olarak görülen belgesel en iyi belgesel ödülünü kazandı.

Gecede ödül kazanan isimlerin tam listesi şu şekilde:

En İyi Drama Dizisi

Bad Sisters

En İyi Mini Dizi

Mood

Uluslararası Dizi

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix)

En İyi Kadın Oyuncu

Kate Winslet – I Am Ruth (Channel 4)

En İyi Erkek Oyuncu

Ben Whishaw – This Is Going to Hurt (BBC One)

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi)

Siobhán McSweeney – Derry Girls (Channel 4)

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi)

Lenny Rush – Am I Being Unreasonable? (BBC One)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Adeel Akhtar – Sherwood (BBC One)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Anne-Marie Duff – Bad Sisters (Apple TV+)

En İyi Eğlence Performansı

Claudia Winkleman, The Traitors (BBC One)

En İyi Reality Programı

The Traitors (BBC One)

En İyi Gündem Programı

Children of the Taliban (Channel 4)

En İyi Eğlence Programı

The Masked Singer (ITV)