Depremleri önceden haber veren cihaz geliştirildi

Bilim insanları, hayatımıza direkt etki eden en önemli gelişmelerden birini ilan etti ve Science dergisinde yayınladı. Makalede, 'Şimdilik bu bulguyu, var olan teknolojideki sensörlerimiz ile pratikte kullanamıyoruz. Artık geriye sensörlerin teknolojisi ve hassaslığını geliştirmemiz kaldı' denildi.

Depremleri önceden haber veren cihaz geliştirildi

Bilim insanları, 7 ve üzeri depremleri tam 2 saat önceden haber verebilecek bir formül buldu. Formül ve detayları Science bilim dergisinde yayınlandı.

Bilim insanları, hayatımıza direkt etki eden en önemli gelişmelerden birini ilan etti ve Science dergisinde yayınladı.

Şimdilik bu bulgu, var olan teknolojideki sensörler ile pratikte kullanılamıyor. Artık geriye sensörlerin teknolojisi ve hassaslığını geliştirmek kaldı.

Son yıllarda depreme karşı geliştirilen erken uyarı cihazları bu konuda büyük önem taşıyor. Bu cihazlar, deprem anındaki enerji boşalımını algılayarak kullanıcıya alarm veriyor.

Yapılan açıklamaya göre şimdilik bu formül var olan teknolojilere maalesef entegre edilemiyor. Yani 7 ve üzeri depremi 2 saat önce haber verecek formül bulunmuş olsa bile maalesef günümüzdeki teknoloji buna yeterli değil.

Haliyle teknolojinin geliştirilip sonra bulunan bu formülün teknolojiye entegre edilmesi bekleniyor. (Kaynak: Medya Radar)