Aboneliğe dayalı Twitter Blue, Türkiye'de görüldü

'Tweet geri alma' gibi ek özellikler sunan Twitter Blue henüz Türkiye'de yok. Ancak bazı Türk kullanıcıların profiline eklenmeye başlandı.

Aboneliğe dayalı Twitter Blue, Türkiye'de görüldü

Twitter’ın isteğe bağlı aylık abonelik hizmeti Twitter Blue, şu anda ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da kullanılabiliyor. Hizmeti satın alanlar, sosyal medya platformunun mevcut özelliklerine ek olarak tweet geri alma, reklamsız makale okuma, özel uygulama simgesi belirleme gibi çeşitli imkânlara erişebiliyorlar.

Shift Delete’te yer alan habere göre, 4 ülkede kullanılabilen Twitter Blue, şimdiye kadar Türkiye’de erişime açılmadı. Ancak bu durumun yakında değişebileceğini gözler önüne seren bulgular yakaladık. Kısa bir süre önce, Twitter’ın hem mobil hem de web sürümünde bazı profillerin Ayarlar menüsüne ‘Blue’ düğmesi tamamen Türkçeleştirilmiş bir şekilde eklendi.

Twitter Blue yakında Türkiye’ye geliyor

Twitter, yardım sayfasında Blue hizmetinin şu anda ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da kullanılabildiğini belirtiyor. Resmi olarak Türkiye’de kullanıma açıldığına yönelik herhangi bir duyuru olmamasına rağmen, Blue butonu belirli Türk kullanıcıların profilinde gözükmeye başladı. Ancak butonun şimdilik hiçbir işlevi bulunmuyor.

Tıklandığında ise, “Bir sorun oluştu. Yeniden yüklemeyi dene.” uyarısıyla beraber ‘Tekrar dene’ seçeneği kullanıcıları karşılıyor. Diğer yandan Twitter Blue kapsamında sunulan özellikler tamamıyla Türkçe yazılmış bir şekilde ekranda yer alıyor. Bu da, hizmetin çok yakında ülkemizde açılabileceği anlamına geliyor.

Blue, yanlışlıkla tweet atma derdini bitiriyor

Twitter Blue hizmetinin en büyük özelliği: tweet geri alma seçeneği. Şirketin “bu bir düzenleme butonu değildir” vurgusu yaptığı bu özellik, kullanıcılara bir tweeti gönderdikten sonra henüz başkaları tarafından görülmeden geri çekme imkânı tanıyor. Ayrıca varsayılan geri alma süresi 30 saniye iken; isteğe göre 5, 10, 20 veya 60 saniye yapılabiliyor.

Bir diğer dikkat çeken Blue ayrıcalığı da: özel uygulama simgeleri. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, Twitter’ın mobil uygulamasının telefonunda görüntülenme biçimini değiştirebiliyorlar. Birçok renkli veya dönemsel seçenek arasından tercihe göre Twitter’ın ikonu özelleştirilebiliyor. Ayrıca sınırlı süre kullanılabilen yeni görünümler de Blue’ya ekleniyor.

Diğer Twitter Blue özellikleri:

•Reklamsız Makaleler: ABD merkezli popüler yayıncılardan oluşan bir ağda reklamsız okuma deneyimi (ödeme duvarı erişimi hariç).

•En Popüler Makaleler: Ağında son 24 saatte en çok paylaşılan makalelere kolayca göz at.

•Okuyucu: Uzun tweet dizilerini okumanın daha kolay yolu. Tweet dizisinin üst kısmındaki okuyucu simgesine dokunarak Okuyucu özelliğini açın veya bunu metin boyutunuzu değiştirmek için kullanın.

•Yer İşareti Klasörleri: Yer İşaretlerini klasörlerde düzenleyerek bitmeyen kaydırma sürecinden kurtul.

•Gezintiyi kişiselleştir: En çok kullandığın sayfaları sekme çubuğundan ayarla.

•Uygulama Teması: Twitter deneyimin için yalnızca senin görebileceğin yeni bir tema rengi seç.

•Daha uzun videolar yükle: Paylaşacak daha fazla şeyin olduğunda 10 dakikaya kadar videolar yükleyip tweetleyebilirsin.

•Sabitlenen sohbetler: Favori sohbetlerini Direkt Mesaj gelen kutunun en üstüne sabitlemek için sohbeti kaydır.