Barbie filmi tarih yazıyor! Gişede Oppenheimer'ın önüne geçti!

Uzun zamandır beklenen birbirinden farklı ancak son derece iddialı filmler olan Barbie ve Oppenheimer gişede tarih yazdı. İki film de sinema izleyicisini yeniden salonlara getirmeyi başarırken sosyal medyada da şimdiden Barbenheimer olarak beraber anılmaya bile başladılar.

Barbie filmi tarih yazıyor! Gişede Oppenheimer'ın önüne geçti!

Biri pembe giysileriyle kız çocuklarının sevgilisi, diğeri ise atom bombasının babası Robert Oppenheimer’ın karanlık hayatı… Ancak şimdi bu iki ayrı dünya sinemada beraber yürüyor.

21 Temmuz’da vizyona giren Barbie ve Oppenheimer, bu yılın merakla beklenen filmleri arasındaydı. İki film de aynı anda vizyona girerken gişede de sıkı bir rekabet başladı. Ancak ilk rakamlarda görülüyor ki pembe dünya Oppenheimer’ı geride bıraktı.

Greta Gerwig, Barbie’nin dünya çapında 377 milyon dolar açılış hafta sonu hasılatı elde etmesiyle tarih yazdı. Bu, bir kadın tarafından yönetilen bir filmin şimdiye kadarki en büyük açılışı oldu. Christopher Nolan’ın Oppenheimer’ı da 174 milyon dolarlık gişesiyle dikkat çekiyor. Sosyal medyanın ‘Barbenheimer’ olarak adlandırdığı ikili, 2023’ün şimdiye kadarki en büyük gişe rekorunu kırıyor.

Marvel filmlerini bile geçti

Barbie, ABD ve Kanada’yı birleştiren Kuzey Amerika gişesinde, 4.243 lokasyondan 155 milyon dolarlık devasa bilet satışıyla zirveye yerleşti ve The Super Mario Bros Movie’yi ve bu yıl yayınlanan tüm Marvel filmlerini geride bırakarak yılın en büyük açılışına sahip oldu.

Oppenheimer ise ABD ve Kanada’daki 3.610 sinemadan 80,5 milyon dolar alarak beklentilerin ötesine geçti. Bu da Nolan’ın Batman dışındaki en büyük ilk çıkışı oldu.

Ayrıca, aynı hafta sonu ilk kez bir film 100 milyon dolardan fazla, başka bir film de 80 milyon dolardan fazla gişe yaptı.

İzleyicinin yüzde 65’i kadın

Barbie’nin bu tarihi açılışına ise kadınlar öncülük etti. İzleyicilerin yüzde 65’ini kadınlar oluşturdu ve bilet alanların yüzde 40’ı 25 yaşın altındaydı. Oppenheimer izleyicilerinin ise yüzde 62’si erkekti, yüzde 63’ü 25 yaşın üzerindeydi ve yüzde 32’si 18 ila 24 yaşları arasındaydı .

Barbenheimer’ın başarısı Hollywood’un pandemiden beri hayalini kurduğu sinemaya dönüşü nihayet geçrkelştirmiş gibi görünüyor. Aralarında Spider-Man: No Way Home , Top Gun: Maverick, Avatar: The Way of Water gibi büyük açılışlar ve başarılar oldu ama iki filmin aynı anda başarılı olması dikkat çekiyor. (Kaynak: Sözcü)