'Son Hasat' filmi, dünya prömiyerini Toronto'da yapacak

Son Hasat, 7-17 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 48. Toronto Film Festivali'nin Centrepiece bölümünde dünya prömiyerini yapacak.

'Son Hasat' filmi, dünya prömiyerini Toronto'da yapacak

Dünyanın en büyük halka açık film festivallerinden Toronto Film Festivali’nde bir Türk filmi, Sezgi Üstün San ile Özlem Özçelik’in yapımcılığını üstlendiği, Cemil Ağacıkoğlu’nun yönettiği “Son Hasat” özel seçkiler arasında yerini alacak.

Toronto Film Festivali bu yıl 7-17 Eylül tarihlerinde sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Tüm dünyadan 500 bini aşkın sinemaseverin katıldığı festivalin özel seçkileri arasında bu yıl, yönetmen Cemil Ağacıkoğlu’nun imzasını taşıyan, Sezgi Üstün San ile Özlem Özçelik’in yapımcılığını üstlendiği 2023 yapımı “Son Hasat” dünya prömiyerini yapacak.

Bugüne kadar “Çağdaş Dünya Sineması” başlığı altında dünya sinemasından seçilen yapımlarının gösterildiği bölüm, 2023 yılı itibariyle “Centrepiece” olarak adlandırılacak. Festivalin programlama ve platform lideri Robyn Citizen isim değişikliğiyle ilgili olarak; "Centrepiece, dünya genelindeki festivallerden övgü alan filmlerin, Kanadalı ve uluslararası yeteneklerden merakla beklenen prömiyerlerin ve etkili sinema ustalarının en yeni çalışmalarının sergilendiği uluslararası bir vitrin” dedi.

Centrepiece’de gösterilmek üzere davet alan  “Son Hasat” da, Citizen’in belirttiği gibi, dünya prömiyerini yapacağı bu özel bölümle uluslararası vitrinde yerini alacak.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bulgaristan Ulusal Film Merkezi’nin desteklediği, Sezzfilm yapımı “Son Hasat”ın çekimleri 2022 yılında Afyon’da gerçekleştirildi.

Filmin post prodüksiyon çalışmaları ise 2023 yılında Sofya’da tamamlandı. Başrolünü Hilmi Ahıska’nın oynadığı filmde, küçük bir Anadolu kasabasında yaşayan ve geçimini kamış hasadıyla sağlayan Ali’nin yerel çetelerin zulmüne karşı verdiği mücadele anlatılıyor.

Son Hasat/ The Reeds

Türkiye Bulgaristan ortak yapımı

Yönetmen: Cemil Ağacıkoğlu

Senarist: Cemil Ağacıkoğlu, Arzu Ağacıkoğlu

Yapımcı: Sezgi Üstün San, Özlem Özçelik (Sezzfilm)

Ortak Yapımcılar: Veselka Kiryakova (Red Carpet) Bulgaristan, TRT

Görüntü Yönetmeni: Emre Pekçakır

Kurgu: Selda Taşkın

Orijinal Müzik: Doğan Duru

Ses Tasarım & Mix: Alexander Simeonov, Ivan Andreev

Sanat Yönetmeni: Canip Serten

Kostüm: Hülya Arat

Cast: Ahad Kazmaz

Oyuncular: Hilmi Ahıska, Sevgi Temel, Gökhan Yıkılkan, Berkay Şanveren, Erdem Şenocak, Yelda Alp, İhsan İlhan, İlyas Özçakır

Konuk oyuncu: Ercan Kesal

"Son Hasat", dağlarla çevrili küçük bir Anadolu kasabasında yaşayan ve geçimini kamış hasadıyla sağlamaya çalışan Ali'nin yerel çetelerin zulmüne karşı verdiği mücadeleyi ve karısının sevgisini geri kazanma çabasını anlatıyor.