Cemil Ağacıkoğlu'nun 'Son Hasat'ı Türkiye prömiyerini Antalya'da yapacak

7-17 Eylül tarihlerinde 48. Toronto Film Festivali'nde dünya prömiyerini yapacak olan Cemil Ağacıkoğlu'nun 'Son Hasat'ı, 7-15 Ekim tarihlerinde de 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Yarışması'nda jüri karşısına çıkacak.

Cemil Ağacıkoğlu'nun 'Son Hasat'ı Türkiye prömiyerini Antalya'da yapacak

Sezzfilm yapımcılığında, Cemil Ağacıkoğlu’nun yönettiği “Son Hasat”, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Yarışma Bölümü’ne başvuran 43 film arasından seçilerek ilk 10 film arasına girdi. 

Sevin Okyay, Mehmet Açar ve Muammer Brav’dan oluşan seçici kurulun değerlendirmesi sonucu yarışmaya katılmaya hak kazanan “Son Hasat”ın çekimleri 2022 yılında tamamlandı.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bulgaristan Ulusal Film Merkezi desteklediği, TRT ortak yapımcılığında  Sezzfilm yapımı “Son Hasat”ın çekimleri Afyon’da gerçekleştirildi.

2020 yılında TRT 12 Punto Senaryo Günleri'ne seçilen proje, ortak yapım ödülünü kazandı. TRT sinema ortaklığında çekilen filmin post prodüksiyon çalışmaları ise 2023 yılında Sofya’da tamamlandı.

Başrolünü Hilmi Ahıska’nın oynadığı filmde, küçük bir Anadolu kasabasında yaşayan ve geçimini kamış hasadıyla sağlayan Ali’nin yerel çetelerin zulmüne karşı verdiği mücadele anlatılıyor.

"Son Hasat", dağlarla çevrili küçük bir Anadolu kasabasında yaşayan ve geçimini kamış hasadıyla sağlamaya çalışan Ali'nin yerel çetelerin zulmüne karşı verdiği mücadeleyi ve karısının sevgisini geri kazanma çabasını anlatıyor.

Son Hasat/ The Reeds

Türkiye Bulgaristan ortak yapımı

Yönetmen: Cemil Ağacıkoğlu

Senarist: Cemil Ağacıkoğlu, Arzu Ağacıkoğlu

Yapımcı: Sezgi Üstün San, Özlem Özçelik (Sezzfilm)

Ortak Yapımcılar: Veselka Kiryakova (Red Carpet) Bulgaristan, TRT

Görüntü Yönetmeni: Emre Pekçakır

Kurgu: Selda Taşkın

Orijinal Müzik: Doğan Duru

Ses Tasarım & Mix: Alexander Simeonov, Ivan Andreev

Sanat Yönetmeni: Canip Serten

Kostüm: Hülya Arat

Cast: Ahad Kazmaz

Oyuncular: Hilmi Ahıska, Sevgi Temel, Gökhan Yıkılkan, Berkay Şanveren, Erdem Şenocak, Yelda Alp, İhsan İlhan, İlyas Özçakır

Konuk oyuncu: Ercan Kesal

Cemil Ağacıkoğlu kimdir?

İstanbul’da yaşayan senarist ve yönetmen Cemil Ağacıkoğlu, ilk uzun metrajlı filmi "Eylül"ü 2011 yılında tamamladı. Film uluslararası birçok festivalde gösterildi. 2011 South East European Film Festivali ve Adana Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödüllerini kazandı.

Film ayrıca Altın Koza'da En İyi Aktris, En iyi Kurgu ve En İyi Ses Tasarımı ödüllerini de aldı. İkinci filmi "Özür Dilerim” 2014 yılında Goa, Londra ve Hamburg film festivallerinde gösterildi. İstanbul Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü kazandı. Ağacıkoğlu’nun üçüncü uzun metrajlı filmi "Tarla", 2016 yılında Saraybosna Film Festivali Ana Yarışma bölümünde yer aldı.

Film, 2016 Adana Altın Koza Film Festivali'nde ve Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Ödülleri’nde Umut Vadeden Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. 4’ncü filmi "Kafes", 2021 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Yarışma’da En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerini kazandı.