Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde yaptığı konuşmada, 'İlhamını bu topraklardan alan, ülkesi, milleti ve tüm insanlığın istifadesi için eser üreten herkese destek olmayı sürdüreceğiz. Türkiye Yüzyılı, inşallah bu açıdan sanatın ve sanatçılarımızın da yüzyılı olacaktır' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'ne katılarak, hak sahiplerine ödüllerini takdim etti.

“Başımızın üstünde yeri var”

Törendeki konuşmasında, ülkenin kültür varlığını zenginleştiren herkese, tüm sanatçılara destek olmayı görev bildiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hangi inanca, kökene, meşrebe sahip olursa olsun, Türkiye'ye ve Türk kültürüne hizmet eden, katkı sunan herkesin başlarının üstünde yeri olduğunu belirtti.

“Nazım Hikmet'e yeniden Türk vatandaşlığı veren biz olduk”

“Sanatçıları arasında ayrım yapan değil, sanatçılarını bağrına basan bir Türkiye anlayışıyla hareket ediyoruz” sözleriyle konuşmasına devam eden Erdoğan, “Boynunda mahkûmiyet kararıyla ebediyete irtihal eden Üstat Necip Fazıl'a nasıl hürmet gösteriyorsak, tek parti döneminde hapislerde sürünen Nazım Hikmet'e de aynı şekilde sahip çıkıyoruz. Bunu birileri gibi sadece lafta yapmıyor, icraatlarımızla, attığımız adımlarla açıkça ortaya koyuyoruz. Vatandaşlıktan çıkarıldıktan 58 yıl sonra Bakanlar Kurulu kararıyla Nazım Hikmet'e yeniden Türk vatandaşlığı veren biz olduk” dedi.

“İdeolojik bağnazlığa son verdik”

Yaşadığı dönemde Kürtçe şarkı söylemek istediği için linç edilen Ahmet Kaya'nın mezarını Türkiye'ye getirme teklifinde bulunduklarını da hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

*Eski Türkiye'de gadre uğramış, ötelenmiş, hor görülmüş hangi fikir, sanat ve spor insanımız varsa, hiçbir ayrım yapmadan hepsine biz kucak açtık. İstanbul'a Atatürk Kültür Merkezini, Ankara'ya Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binasını kazandırarak önemli bir eksiği giderdik.

*Göreve geldiğimizde ülkemizdeki kültür merkezi sayısı sadece 42 iken, biz buna 80 adet daha ilave ederek, toplam sayıyı 122'ye çıkardık. Tiyatrodan operaya, sinemadan edebiyata, tezhipten minyatüre kadar her alanda sanatın ve sanatçılarımızın yanında olduk. Son düzenlemeyle kamu ve sanat kurumlarımızda görev yapan sözleşmeli sanatçılarımızın kadroya geçişleriyle ilgili gerekli adımları attık.

*Ayrıca dün gece yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararıyla eğlence vergisi oranlarının tamamen sıfırlanmasını sağladık. Böylece, sanatçılarımıza hak ettikleri imkânları sunmanın yanı sıra, uzun yıllar boyunca kültür-sanat camiamızı tekdüzeliğe mahkûm eden, kültür hayatımızı çölleştiren ideolojik bağnazlığa da son verdik.

*Türkiye'nin kültür-sanat ikliminin son 20 yılda giderek zenginleşmesinin, daha evvel esamisi dahi okunmayan sanat dallarının başarıdan başarıya koşmasının sebebi işte budur.

*Halka tepeden bakan, sürekli milleti aşağılayan elitist zihniyet gerileyip cumhurla Cumhuriyet arasındaki mesafe kapandıkça, hamdolsun, bundan ülkemizin kültür-sanat hayatı da olumlu etkilenmiştir.

*Biz bu görevde olduğumuz sürece, Allah'ın izniyle hiç kimse, Türkiye'yi tekrar eski baskıcı-yasakçı günlerine geri döndüremeyecektir.

“Sanat ve sanatçının yüzyılı olacak”

İlhamını bu topraklardan alan, ülkesi, milleti ve tüm insanlığın istifadesi için eser üreten herkese destek olmayı sürdüreceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye Yüzyılı, inşallah bu açıdan sanatın ve sanatçılarımızın da yüzyılı olacaktır. Cumhurbaşkanı olarak attığınız ve atacağınız her adımda yanınızda olduğumu bilmenizi istiyorum” dedi.

Ödülleri takdim edildi

Müzik alanında Ajda Pekkan, resim alanında Profesör Doktor Süleyman Saim Tekcan, sinema alanında Yılmaz Erdoğan, tiyatro alanında Ayla Algan, ilim-kültür alanında Profesör Doktor Hayreddin Karaman, edebiyat alanında Yavuz Bülent Bakiler, Karikatür–animasyon alanında Varol Yaşaroğlu, gastronomi alanında Ömür Akkor ve Yunus Emre Akkor, dans-bale alanında Tan Sağtürk, Mimari alanında Hilmi Şenalp, zanaat alanında Sevan Bıçakçı, geleneksel sanat alanında Gülbün Mesara ödüle layık görüldü.

Bu yıl vefa ödülüne ise Âşık Veysel Şatıroğlu layık görüldü.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu