Deadpool 3'ten Gladyatör 2'ye… İşte oyuncuların grevinden etkilenen filmler…

ABD'deki Beyaz Perde Aktörleri Derneği (SAG) ve Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatçıları'nın (AFTRA) iş garantisi ve maaş güvencesi talebiyle başlattığı grev, sektörü etkilemeye başladı.

Deadpool 3'ten Gladyatör 2'ye… İşte oyuncuların grevinden etkilenen filmler…

Yapım şirketleriyle sürdürdükleri görüşmelerden sonuç alamayan dernekler ve sanatçıların başlattığı grev, Ryan Reynolds, Jenna Ortega ve Tom Cruise’un oynadığı filmler de dahil olmak üzere bir dizi büyük yapımın sürecini durdurdu.

Stüdyoların adil ücret ve yapay zeka kullanımına ilişkin talepleri karşılamayı reddetmesi, büyük bütçeli devam filmlerinden bağımsız yapımlara kadar birçok filmi etkiledi.

İşte grevden etkilenen en popüler filmlerden bazıları:

1. Gladyatör 2

Ridley Scott’ın Oscar ödüllü hit filminin devam filminde Oscar adayı Paul Mescal, Russell Crowe’un ölen kahramanının intikam yemini eden yeğeni olarak oynayacak ve filmde Denzel Washington ile Pedro Pascal da rol alacak.

Çekimler haziran ayında Fas’ta altı mürettebatın yaralanmasına neden olan bir yangına yol açan dublör kazasıyla başladı. Şimdi Variety’ye göre Malta’da yaklaşık 400 kişi çekimlerin ortasında durduruldu.

2. Görevimiz Tehlike: Ölümcül Hesaplaşma İkinci Bölüm

Filmin ilk bölümünün çekimleri Covid-19 pandemisinden etkilenmişti, devam filminin 2024 yazında piyasaya sürülmesi de grevden etkilenebilir.

Tom Cruise ve Hayley Atwell, Hannah Waddingham, Nick Offerman ve Janet McTeer gibi oyuncular, çekimlerinin çoğunun tamamlandığı bildirilen filmle geri dönecek.

3. Deadpool 3

Bu yıl süper kahraman filmlerinin gişede düşük performans göstermesiyle, şimdiden küresel gişede 1,5 milyar doları aşan bir serinin üçüncüsü olan “Deadpool 3″e birçok umut bağlanmıştı.

Ancak grev sebebiyle prodüksiyon durduruldu. Yazarların grevi, ilk iki filmin aksine, Reynolds’ın önceden var olan senaryoyu değiştirecek herhangi bir espriyle katkıda bulunmasına izin verilmediği anlamına geliyor.

4. Juror#2

Clint Eastwood’un son filmi, “Juror #2″nin çekimleri haziran ayında Georgia’da başladı ancak Toni Collette ve Kiefer Sutherland’ın da rol aldığı film, grev nedeniyle askıya alındı.

5. Beetlejuice 2

Tim Burton’ın 1988’deki “Beetlejuice”ın uzun süredir beklenen devam filmi, nihayet geçen yıl, Michael Keaton’ın Winona Ryder ve Catherine O’Hara ile birlikte geri dönmesiyle duyuruldu.

“Wednesday”den tanınan Jenna Ortega’nın Ryder’ın kızı olarak rol aldığı filmin çekimleri mayıs ayında İngiltere’de başladı ancak daha sonra grev nedeniyle durduruldu.

6. Venom 3

“Venom” serisinin (ilk filmler dünya çapında 1,3 milyar doların üzerinde hasılat elde etti) henüz adı belirlenmemiş üçüncü filmi, Tom Hardy, Juno Temple ve Chiwetel Ejio yer alıyor.

Çekimler haziran sonunda İspanya’da başladı ve Ekim 2024’te vizyona girme tarihi onaylandı, ancak Londra’daki çekimler başlamadan önce prodüksiyon durduruldu. (Kaynak: Sözcü)