Depremde siber zorbalık!

Hayatımızın dijitalleşmesi ile birlikte ortaya çıkan siber zorbalık, yaşanan büyük deprem ve yaraların sarıldığı süreçte de baş gösterdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

Sosyal medyadaki paylaşımlar ve tartışmalar kullanıcıları etki altında bıraktı.

Peki siber zorbalık nedir ve nasıl önlenir?

Farkındalık yaratmak için hazırlanan ve Medya Tilkisi’nin YouTube kanalında ilk üç bölümü yayına giren Siber Zorba belgeselinde ünlüler hikayelerini, uzmanlar ise alınabilecek önlemleri anlatıyor.

Belgeselin katılımcıları arasında, vefatında dahi siber zorbalığa maruz kalan Taha Duymaz da yer alıyor. Fenomen Taha Duymaz'ın depremde hayatını kaybetmediği ve saklandığı iddia edilmişti.

Siber Zorba belgeselinin konuları arasında dezenformasyon da yer alıyor. Türkiye'yi vuran deprem esnasında, sahte sosyal medya profilleri üzerinden dezenformasyon amaçlı yaklaşık 30 bin paylaşım yapıldı.

Bunun yanı sıra, depremzedeler arasında paniğe neden olduğu gerekçesiyle başta Oğuzhan Uğur olmak üzere fenomenler hakkında soruşturma başlatıldı.

İçeriğinde tüm bu konuları ele alan ve uzman kişiler tarafından çözümler de sunulan Siber Zorba belgeseli titiz bir çalışma sonucu toplumu bilinçlendirmek için yapılan örnek bir belgesel niteliğinde.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN