DSÖ'den endişe verici uyarı! Yeni koronavirüs varyantı ortaya çıkabilir!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Ghebreyesus, endişe verici yeni corona virüsü varyantının ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

DSÖ'den endişe verici uyarı! Yeni koronavirüs varyantı ortaya çıkabilir!

DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, korona virüsü konusunda uyarıda bulundu.

Ghebreyesus, korona karşısında izleme, test ve aşılama çalışmalarındaki eksikliklerin, ‘endişe verici yeni corona virüsü varyantının ortaya çıkması için kusursuz koşulları’ yarattığını açıkladı.

DSÖ Üst Düzey Acil Durum Uzmanı Mike Ryan ise Çin’in corona virüsü önlemleri ile insan hakları arasında dengeli bir politika izlemesini umduğunu ifade etti.

Çin’deki katı korona önlemleri sonucunda geçen hafta sonu Çin’de benzeri görülmemiş boyutta gösteriler düzenlenmişti.

Ryan, hükümetlerin corona virüsü önlemlerini düzenlerken halka kulak vermesinin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Çin'de geçici covıd kısıtlamaları kaldırıldı

Çin'in güneyindeki Guangdong eyaletinin merkezi Guangzhou'daki Haizhu, Tianhe, Panyu ve Liwan bölgelerinde geçerli olan geçici kontrol önlemlerinin kaldırıldığı, daha önce belirlenmiş yüksek riskli alanlar dışındaki tüm alanların düşük riskli alanlar olarak sınıflandırıldığı vurgulandı. Yetkililerin, mega kent Guangzhou'da cadde ve sokaklardaki bariyerleri kaldırdığı, yolları açtığı görüldü.

Başkent Pekin'de özellikle kontrol tedbirlerinin halkın üzerindeki etkisini en aza indirecek şekilde yeniden düzenlendiğini belirten yetkililer, evlerinden dışarı çıkmayan başkent sakinlerinin Covid-19 testlerine katılmalarının gerekmediğini ifade etti. Hastanelerin acil servis ve kadın-doğum gibi önemli bölümlerinde Covid-19 vakasına rastlansa bile bu bölümlerin kapatılmayacağının altı çizildi.

Bakan Koca: Korona virüsü ile influenza birbirine karıştı

28 Kasım’da gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü ile diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarının birbirine karıştığına dikkat çekerek yeni bir sağlık taramasını uygulamaya koyacaklarını açıklamıştı.

Corona virüsü nedeniyle Çin'de gerçekleştirilen karantina uygulamalarına ilişkin görüşü sorulan Fahrettin Koca, şu açıklamalarda bulunmuştu:

* Çin baştan beri çok katı karantina kuralları uyguluyor. Bu durum, Çin devletinin mücadele yöntemi. Bizde ise durum farklı. Bizde böyle bir durum söz konusu değil. Vakalar, 3 binlerde. Önümüzdeki dönemde de büyük bir artış olacağını düşünmüyorum. Çin'deki gibi bir tedbir alma durumumuz da asla söz konusu olmayacak. Biliyorsunuz, Turkovac aşımızın bilimsel çalışmaları dünya bilim literatürüne girdi. Birçok çalışmamız; saygın, uluslararası dergilerde yayımlandı. Güvenli, etkili ve güvenilir bir aşımız var. Vatandaşlarımızdan risk grubunda olanlar, tereddüt etmeden Turkovac aşımızı olabilir.

Bir ay içinde devreye girmiş olacak

* Corona virüsü ile diğer üst solunum yolu enfeksiyonları birbirine karışmış vaziyette Influenza (grip) ve RSV vakaları daha yoğun görülmekte. Taramalarımızda artık üçlü solunum yolu paneli bakacağız. Yani tek bir kit ile influenza A, influenza B, Covid-19 ve RSV'ye aynı anda bakılacak. Artık bir üst solunum yolu enfeksiyonu olduğunda Covid mi, RSV mi, influenza A veya B mi, hangisi olduğunu, yerli üretim kitten öğrenebilme ve yaygın kullanma imkanımız olacak.

* O da muhtemelen bir ay içinde devreye girmiş, ilgili hastanelerde kullanılıyor olacak. Bu konuda Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı'mızı görevlendirdim. Yerli imkanları değerlendirerek ülkemizde yerli multipatojen test kiti üretilecek ve çok kısa sürede yaygın kullanıma geçilecek.”