Dünyaca ünlü şarkıcı Sinead O'Connor hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü İrlandalı şarkıcı Sinead O'Connor, 56 yaşında hayatını kaybetti.

Dünyaca ünlü şarkıcı Sinead O'Connor hayatını kaybetti

1990 tarihli “Nothing Compares 2 U” şarkısıyla dünya listelerinde zirveye oturmasıyla tanınan İrlandalı şarkıcı Sinead O’Connor, 56 yaşında hayatını kaybetti.

Reuters’ta yer alan habere göre, RTE tarafından aktarılan şarkıcının ailesinden yapılan açıklamada, “Sevgili Sinead’ımızın vefatını büyük bir üzüntüyle duyuruyoruz. Ailesi ve arkadaşları mahvoldu” ifadesi kullanıldı.

İrlanda Başbakanı: Yeteneği eşsizdi

İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, eskiden Twitter olarak bilinen mesajlaşma platformu X’te “Müziği tüm dünyada seviliyordu ve yeteneği eşsizdi ve kıyaslanamazdı” diyerek “onun müziğini seven herkes” sözleriyle taziyelerini paylaştı.

Açık sözlülüğü ve saçlarını kazımasıyla, toplumsal cinsiyette kadına ilişkin tavırlara doğrudan meydan okuyan O’Connor, 1990’ların başında müzikteki kadın imajını değiştirdi.

“Nothing Compares 2 U” şarkısıyla 90’lı yıllarda dünya çapında ün kazanan, solo albümlerinin yanı sıra adını yardım konserleriyle de duyuran O’Connor bugüne kadar 10 albüm çıkardı.

O’Connor, 2018’de Müslüman olduğunu duyurarak, “Müslüman olduğum için gurur duyuyorum. Bu, her akıllı ilahiyatçının doğal olarak varacağı bir sonuç. Tüm kutsal yazıtlar bizi İslam’a götürüyor. İslam tüm diğer kutsal kitapları gereksiz kılıyor.” ifadelerini kullanmıştı.

İrlandalı şarkıcı Müslüman olduktan sonra yeni bir isim alacağını ve bundan böyle “Şüheda Davitt” adını kullanacağını belirtmişti ancak Sinead O’Connor adıyla konser vermeye devam etti. (Kaynak: Sözcü)