Dünyanın yeni kabusu Omicron varyantının gizemi çözüldü

Dünyada hızla yayılan ve Türkiye'de de görülen Omicron varyantıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Bilim insanları, dünyada Delta varyantından sonra baskın hale gelmesi beklenen Omicron'un gizemini çözdü.

Dünyanın yeni kabusu Omicron varyantının gizemi çözüldü

Güney Afrika'da ortaya çıkan Omicron varyantı, dünyada hızla yayılmaya devam ediyor.

Türkiye'de de görülen Omicron'la ilgili olarak Sağlık Bakanlığı, "COVID-19 pandemisinde oluşan varyantlar ve özellikle son dönemde gündemde olan Omicron varyantı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yakından takip ediliyor" açıklamasını yapmıştı.

İngiltere'de Omicron'da ilk ölüm

İngiltere Başbakanı Boris Johnson geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ise ülkede Omicron kaynaklı ilk ölümü açıklamıştı.

Gizemi çözüldü

Omicron'la ilgili araştırmalar devam ederken bilim insanları, varyantla ilgili yeni bir gelişmeyi duyurdu. Yapılan bir araştırma Omicron'un 70 kat daha hızlı çoğaldığını, yeni varyantın akciğerlerde Delta'ya kıyasla 10 kat daha yavaş çoğaldığını ortaya koydu.

Bu belirtilere dikkat!

Omicron'da boğaz ağrısının aksine boğazda kaşıntı hissi, kuru öksürük, aşırı yorgunluk, hafif kas ağrıları, gece terlemeleri gibi belirtilere dikkat edilmesi gerekiyor.