Futbolcu Erling Haaland'ın sırları ortaya çıktı! İşte takıntılar ve onun için hayattaki en önemli şey…

Norveçli golcü Erling Haaland, Manchester City kariyerine şimdiden 22 gol atarak harika bir başlangıç yaptı. Haaland'ın başarısının ardındaki sırlar arasında belirli uyku rutinleri ve diyeti yer alıyor. Yatmadan önce mavi ışıklı gözlük takıyor ve yüksek proteinli diyet, günde 6.000'e kadar kalori yakmasını sağlıyor...

Futbolcu Erling Haaland'ın sırları ortaya çıktı! İşte takıntılar ve onun için hayattaki en önemli şey…

Norveç Milli Takım Teknik Direktörü Stale Solbakken, kısa süre önce ülkesinin süperstarı Erling Haaland hakkında “Vücudu hala gelişiyor, hala büyüyor. Onun 12 ay önceki ve şimdiki haline bakarsanız, farkı görürsünüz” diyerek genç futbolcunun gelişimine dair mesajlar vermişti.

Sözcü'de yer alan habere göre, sezon başında Borussia Dortmund’dan Manchester City’ye transfer olan Haaland, 5 Şampiyonlar Ligi ve 17 Premier Lig golü atarak İngiliz ekibine transfer olduktan sonra saha içindeki gelişimine de hız kazandırdı. Babası Alfie, yıldzı forvetin her zamankinden daha profesyonel olduğunu söylerken, Dortmund’daki kaynaklar, bir süredir kendisini sadece yetenek olarak değil, fizik olarak da geliştirmek için yoğun çaba sarf ettiğini söylüyor.

Peki, Haaland bunu nasıl başarıyor?

İlk olarak uyku düzenine takıntılı olan Haaland, uygun uykuya ve performansını nasıl etkilediği konusuna takıntılı. Bu durumu “hayattaki en önemli şey” olarak nitelendiren Haaland, uyku rutinlerini mükemmelleştirmek için çalışıyor.

Doğal ışıktan ve dijital ekranlardan yayılan yüksek enerjiyi engelledikleri için, uyumadan önceki saatlerde turuncu renkli, mavi ışıklı gözlükler takıyor.

Uyumaya 22.00 ve 22.30 arasında başlıyor ve elektronik cihazla bu saatlerden çok önce kapatılıyor. Haaland’a çoğu zaman ulaşılamıyor, telefonu dikkat dağıtmaması için sessiz modda oluyor.

Düzenli kan testlerinde ve uyku kalitesini, sıcaklık eğilimlerini, stresi, kalp atış hızını ölçen Oura Ring’de iyi sonuçlara sahip.

Haaland, stil ve karizma açısından Zlatan Ibrahimovic ile karşılaştırılsa da, Newcastle United’ın eski spor bilimleri başkanı Callum Walsh farklı bir karşılaştırma yaptı. Daily Mail’e konuşan Walsh, “Bu aşırı bir versiyon. Her yönüyle düşününce Cristiano Ronaldo seviyesi.” dedi.

Günde 6.000 kalori

Antrenmanlardan önce ve sonra ayrıntılara dikkat eden çok sayıda profesyonel futbolcu var. Ancak Walsh, Haaland’ın ekstra özen gösterdiğine dikkat çekiyor. Haaland’ın vücut kütledsi 2019’da Molde’den ayrıldığından beri belirgin şekilde arttı. Red Bull Salzburg ardından Dortmund’daki dönemlerinden sonra şu anda yaklaşık 90 kg ağırlığında. Günde 6.000 kaloriye ulaşabilen 22 yaşındaki futbolcu diyet konusunda da çok titiz.

Sakatat sevdası

Fenerbahçe forması giyen Norveçli Joshua King, “Hiç kimsenin onun kadar yemek yediğini görmedim. O ayı gibi yer.” sözleriyle Haaland’ın ne kadar iştahlı bir oyuncu olduğunu söylemişti.

Bunun kültürel bir nedeni de var. Haaland’ın büyüdüğü küçük çiftçi kasabası Bryne, yüksek proteinli bir diyeti teşvik ediyor. Haaland, uygun şekilde otlatılan ineklerin mineral bakımından zengin sakatatlarını yemenin ciddi faydalarını görüyor. Özellikle hayvanların kalbini ve karaciğerini seviyor.

Hangi et?

Geçtiğimiz günlerde besin alışkanlığı üzerine konuşan Haaland, “Mümkün olduğunda yerel kaliteli yemek yemek en önemlisidir. İnsanlar etin kötü olduğunu söylüyor ama hangi et? McDonalds’tan aldığınız et mi yoksa ot yiyen yerel inek mi?” ifadelerini kullandı.

Sakatat, diyetisyenler tarafından kolayca sindirilebilir kabul edilir ve küçük dozlarda daha fazla besin değeri sunar. Oyunculara maç günlerinde kırmızı et önerilmez. Haaland’ın diyeti, babasının lazanyası da dahil olmak üzere karbonhidratlar ve balık ile dengeleniyor.

Mutfakta da başarılı

16 yaşında Molde’ye transfer olduğunda evinden ayrılan Haaland, kendisini mutfakta da usta biri olarak görüyor. Manchester City ile ilk antrenmanına çıktığında şeflere “Buradaki en sevdiğim insanlar siz olmalısınız.” diyecek kadar mutfak aşığı.a