İBB'den deprem uyarısı! 3 ilçe büyük risk altında!

Olası İstanbul depremi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökce'den endişe veren açıklama geldi. Gökçe, kent genelinde 207 bin riskli yapının olduğunu söyledi, o ilçeleri saydı. Gökce, riskli banaların yüzde 40'nın Esenyurt, Büyükçekmece ve Küçükçekmece'de olduğunu dile getirdi.

İBB'den deprem uyarısı! 3 ilçe büyük risk altında!

İBB, 'Kentsel Dönüşüm Stratejisi' yürütmek amacıyla '6306 Sayılı Yasa Kapsamında İlan Edilen Alan ve Yapılara Yönelik Veri Toplama, Etki Analizi, Değerlendirme Çalışması' toplantısı gerçekleştirdi.

“207 bin riskli yapı var”

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökçe, sosyal medya hesabından çalışma ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

“İstanbul'un 1. Derece Deprem bölgesinde olması, nüfus ve yapı yoğunluğunun yüksek, yapı stoğu kalitesinin ise düşük olması kentsel riskleri arttırıyor. Değerlendirme, İstanbul'da Ocak 2023 itibarıyla toplam 142 riskli alanda, 207 bin riskli yapıyı işaret ediyor. Söz konusu riskli binaların yüzde 30’nun yapım yılı 2000 ve sonrası. 99 depremi sonrası değişen yönetmeliklere göre yapılmış olmalarına karşın sorunlu görünüyorlar.

En çok riskli bina Esenyurt, Büyükçekmece ve Küçükçekmece'de

İlçelere göre dağılımı ise yüzde 40’nın Esenyurt, Büyükçekmece ve Küçükçekmece’de olmak üzere batı koridorunda yer alıyor. Kentsel dönüşümün çevre dostu, sosyal ve ekonomik olmak üzere üç ana temaya sahip olduğu ve çeşitli paydaşların katılımıyla gerçekleştirildiği göz önünde bulundurulduğunda; İstanbul’da yer alan 39 ilçe yönetiminin, çalışmada önerilen modeli örnek alarak bütüncül planlama ve kentsel dönüşüm anlayışını kendi plan ve projelerine yansıtmasını da sağlamayı amaçlıyoruz.

Tüm gücümüzle çalışıyoruz

İstanbul'un eşsiz yapısının kentsel dönüşüm önünde oluşturduğu finansal bariyerlerin, konvensiyonel modeller ile aşılamayacağının farkındayız. Proje bu kapsamda, KENTFON ismiyle deprem riski altındaki alanların dönüşüm sürecine yeni bir finansman modeli de sunuyor. Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun Deprem Dirençli Kent vizyonu öncülüğünde, önümüzde tüm gerçekliğiyle duran afet problemini, bilimin bizlere açtığı yolda, sağduyu, iş birliği ve çağdaş temellerle aşmak adına tüm gücümüzle çalışıyoruz."