Instagram'a kimsenin kullanmayacağı bir özellik geliyor

Instagram Reels videoları Meta Quest gözlüklere geliyor. Viral videolar artık VR gözlüklerde de izlenebilecek.

Instagram'a kimsenin kullanmayacağı bir özellik geliyor

Meta, hem Quest VR gözlüklerinin popüleritesini artırmak hem de Instagram kullanımını yaygınlaştırmak için yeni bir özelliği test ediyor. Şirketten gelen açıklamaya göre, Instagram Reels videoları Meta Quest gözlüklerinde izlenebilecek.

Meta Quest’te Reels dönemi başlıyor

Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından yapılan açıklamaya göre Quest gözlükler, Instagram desteğini genişletiyor. Buna göre belirli kullanıcılar artık Quest 2 gözlüklerinde Reels videolarını deneyimleyebilecek. Bu hamle, sosyal medyayı VR dünyasına dahil edilmesinin de bir parçası.

Reels videolarının VR gözlüklere getirilme kararı, Meta’nın önümüzdeki sonbaharda Quest 3’ü piyasaya sürmesinden hemen önce geldi. Bu gelişme aynı zamanda Apple Vision Pro’nun pazarda yarattığı etkiyi de takip ediyor.

Hem Meta hem de Vision Pro oldukça dikkat çeken özelliklere sahip. Ancak çok farklı fiyatları nedeniyle pazarda farklı kullanıcı tabanlarına hitap ediyorlar. Meta Quest 3 başlangıç fiyatı 499 dolarken; Vision Pro ise 3499 dolardan sunulacak.

Reels’in Meta Quest’e entegre edilmesiyle birlikte, VR kullanıcıları sanal gerçeklikte yeni bir içerik deneyimi yaşayacak. İçerik oluşturucular ayrıca sanal gerçeklikte dikey videolar hazırlayarak yeni bir akım başlatabilecek.

Quest üzerinden Instagram Reels izleyebilme özelliğinin şimdilik belirli kullanıcılara sunulduğunu hatırlatalım. Ancak ilerleyen dönemlerde tüm Quest gözlüklerinde erişilebilir olması mümkün görünüyor. (Shift Delete)