Instagram, fotoğraflar için yıllardır beklenen özelliğe kavuşuyor

Sosyal medya platformu Instagram'a yıllardır beklenen, fotoğraftan istenmeyen nesneleri kaldırma özelliği nihayet geliyor.

Instagram, fotoğraflar için yıllardır beklenen özelliğe kavuşuyor

Dünyanın dört bir yanından milyarlarca kullanıcısı ile en popüler sosyal medya platformlarından Instagram, her geçen yün yepyeni özellikler almaya devam ediyor. Son olarak çatı şirket Meta’nın Instagram için istenmeyen nesneleri kaldırma özelliği üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Instagram’a fotoğraftan istenmeyen nesneleri kaldırma özelliği geliyor!

Sosyal medyada paylaşmak için bir fotoğraf çekindiğinizde, bu fotoğrafta çıkan istenmeyen nesneler can sıkıcı olabilir. Bu nesne bir insan, eşya veya genel tabirle herhangi bir obje olabiliyor. Instagram’ın yeni özelliği ise bu sorun için bir çözüm getiriyor.

Sosyal medya ile ilgili içerikler hazırlayan Alessandro Paluzzi, Instagram’daki Hikayeler kısmında yapay zeka destekli yeni bir araç keşfetti. Paluzzi tarafından paylaşılan bilgiye göre araç, fotoğraftaki istenmeyen nesnelerin kaldırılmasını mümkün kılacak.

Paluzzi’nin Hikayeler bölümünde paylaştığı ekran görüntüsüne dikkatlice bakıldığında, üst kısımda görülebilen bu bu yapay zeka aracı ile ilgili detaylı bir bilgi henüz mevcut değil. Nasıl çalıştığı, başarılı sonuçlar verip vermediği ve en önemlisi de ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmiyor. Ancak tahminler, önümüzdeki haftaları işaret ediyor.

Meta, bu özellik ile üçüncü parti uygulamalara ihtiyacı ortadan kaldırmayı da hedefliyor. Zira şu anda pek çok kullanıcı, istenmeyen objeleri kaldırmak için uygulama mağazalarındaki çeşitli geliştiriciler tarafından yayımlanan uygulamaları kullanıyor. Bunların Meta’ya göre ne kadar güvenli olduğu olduğu ise meçhul.

Bunun yanı sıra Instagram, iOS kullanıcıları için Canlı Etkinlikler özelliğini de test ediyor. Kullanıcılar, uygulamayı kapatmış olsa bile arka planda yapılan yüklemeyi Kilit Ekranı üzerinden kolayca takip edebilecek. Şu anda beta sürecinde olsa bu özelliğin de yakında zaman herkese sunulması bekleniyor. (Kaynak: Shift Delete)