Instagram, Z kuşağını korumak için zorunlu doğrulama getirdi

Instagram, henüz reşit olmayan kullanıcılarını koruyabilmek için yaş doğrulama özelliğini zorunlu hale getirdi.

Instagram, Z kuşağını korumak için zorunlu doğrulama getirdi

Instagram, Facebook ve Twitter gibi popüler sosyal medya platformları, her geçen gün dijital verilerimizi, varlıklarımızı ve bizleri korumak için yeni özelliklerini tanıtıyor.

Son olarak Instagram, reşit olmayan kullanıcıları için yeni yaş doğrulama özelliği duyurdu. Üstelik bu kez zorunlu olacak.

Instagram, 18 yaş altı ve üstü olan kullanıcıları ayıran yaş doğrulama özelliğini duyurdu

Instagram uzun bir süredir yeni hesap açan kullanıcılarından zorunlu bir şekilde doğum tarihi bilgisi istiyor. 2021’den bu yana da doğum tarihi bilgisi eksik olan kişilere hatırlatmada bulunuyor. Bugün de reşit olmayan gençleri korumak için bir adım attı.

Özellikle gençlere yönelik daha kapsamlı gizlilik ve güvenlik özellikleri sunmayı hedefleyen Instagram, bugün itibariyle Age Check Verification Scheme, yani Yaş Kontrolü Sertifikasyon Programı adını verdiği özelliği getirdi.

Türkiye dahil birçok ülkede hayata geçen uygulama sayesinde artık bir kullanıcı yaşını 18 altından 18 üstüne değiştirmek istediğinde kendisinden yaş doğrulaması istenecek. Bunu da resmi bir kimlik kartı yükleyerek veya yüzünü gösteren bir video çekerek gerçekleştirebilir.

İkinci seçenek her ne kadar bazı endişeleri beraberinde getiriyor olsa da platformun söylediğine göre bu video yeni yaş belirleme teknolojisi kullanılarak incelenecek. Bunu da tüm gizlilik ilkeleri çerçevesinde, onaylı yaş doğrulama şirketi olan Yoti ile paylaşarak gerçekleştiriyor.

Ayrıca Yoti’nin kimlik tespiti benzeri bir özellik olmadan yalnızca yaş tahmini yapan bir algoritma kullandığı söyleniyor. Zaten işlem tamamlandıktan sonra ilgili video hem Yoti’nin hem de Meta’nın veri bankalarından otomatik olarak siliniyor.

Bu özellik henüz test sürecindeyken elde edilen veriler şu şekilde:

•Instagram’da yaşını 18 altından 18 üstüne değiştirmek isteyen insanların yaş doğrulama süreçlerini tamamlama oranı dört kat arttı; yani yüz binlerce insan şimdiye kadar yaş doğrulaması ile

•Instagram’da yaşına uygun deneyimlere erişti.

Instagram’da yaşını 18 yaş üstü olacak şekilde değiştirmek isteyen 18 yaş altı gençlerin yüzde 96’sının bu değişikliği yapması engellendi.

•İki yaş doğrulama seçeneği sunulan insanların yüzde 81’i, yaş doğrulama için Yoti’nin video seçeneğini tercih etti.