İran'da protestolara destek veren oyuncu Mitra Heccar tutuklandı

İranlı aktris Mitra Heccar'ın tutuklanmasının ardından İran Sinema Evi, gözaltı ve tutuklamaların devam etmesi halinde üyelerinin greve gideceğini duyurdu.

İran'da protestolara destek veren oyuncu Mitra Heccar tutuklandı

İran'da Mahsa Amini'nin gözaltına alındıktan sonra ölümü üzerine başlayan gösterilere destek veren sanatçılar arasında yer alan İranlı aktris Mitra Heccar tutuklandı.

İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, İran Sinema Evi'ne bağlı sanatçıların tutuklanmasından sorumlu takip komitesinin üyesi Mehdi Kuhiyan, sinema oyuncusu Heccar'ın tutuklandığını bildirdi. Haberde tutuklanma nedenine ilişkin bilgi paylaşılmadı.

Ancak çevre aktivisti kimliğiyle de bilinen ve ülkedeki gösterilere destek veren sanatçılar arasında yer alan Heccar geçen ay "sosyal medyada belgesiz ve provokatif içerik yayınlanmak" suçlamasıyla savcılıkta ifade vermişti.

Ülkede bazı sinema oyuncuları, "ayaklanmaları teşvik etmek ve provokatif sosyal medya paylaşımları yapmak" gibi gerekçelerle tutuklanmıştı.

İran Sinema Evi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, bazı sinemacılara yönelik gözaltı ve tutuklamaların devam etmesi halinde üyelerin greve giderek, ülkedeki sinema ve dizi projelerinden çekileceği duyurulmuştu.