İrem Derici'nin Elazığ konseri iptal edildi

Elazığ'da 30 Eylül ile 2 Ekim tarihleri arasında Salçalı Köfte Festivali'nde sahne alacak olan İrem Derici'nin konseri bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının hedef alan açıklamaları sonrasında iptal edildi. Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Zülfü Tarhan, festival sponsorlarından olan Valiliğe de afişlerden logosunu kaldırması için baskı uygulandığını söyledi.

İrem Derici'nin Elazığ konseri iptal edildi

Elazığ’da gelenekselleşen ve bu yıl dördüncüsü yapılacak olan Salçalı Köfte Festivali’nde sahne alacak olan şarkıcı İrem Derici, Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR), Yeniden Refah Partisi, Saadet Partisi ve Vefa Derneği isimli oluşum tarafından hedef alındı.

Sözcü’de yer alan habere göre, İrem Derici’nin konserinin iptal edilmesine yönelik baskılar sonrasında festivali organize eden Elazığ Tatlıcılar Odası Başkanı Zülfü Tarhan, İrem Derici konserinin iptal edildiğini açıkladı.

Tarhan, iptal edilen İrem Derici konserinin yerine Rafet El Roman’ın sahne alacağını duyurdu.

“İrem Derici’nin sıkıntı olacağını düşünmedik”

Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Zülfü Tarhan, “Elazığ salçalı köfte ve gastronomi festivalinin 4’üncüsünü düzenliyoruz. Buradaki amacımız Elazığ’ımızı ve mutfağımızı dışarıya tanıtmak ve dışarıdan insanların ilgisini ilimize ve kültürümüze yönlendirip Elazığ ekonomisine ve turizmine katkı sağlamaktır. Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Esnaf Odası olarak ilin gastronomi temsilcileriyiz. Bundan dolayı da Elazığ mutfağını tanıtmak bizlerin görevlerinden bir tanesidir. Türkiye gündeminde olan sanatçıları Elazığ’a çekmeye çalışıyoruz. Amacımız şu sanatçı çok iyi söylüyor veya bu sanatçı çok iyi söylüyor bunu getirelim diye düşünmüyoruz. Biz orada ilimizi kim daha çok Türkiye gündemine taşırsa onun gelmesini istiyoruz. İrem Derici 31 Aralık 2021’de ilimizde açılan bir AVM’nin açılışına katılmıştı. O gün bu sanatçıya kimse bir tepki göstermemişti en ufak bir olumsuzluk yazılmamış aksine destek olunmuş. Bizler de bir sıkıntı olacağını düşünmedik” diye konuştu.

“Elazığ değerlerini baltalamak adına gündem yaptılar”

Siyasi parti ve STK’ların konsere karşı açıklamalarını doğru bulmadıklarını belirten Tarhan, “Ancak gördük ki bir kesim insan, Elazığ’ın değerlerini baltalamak adına buradan açığı yakalayarak sosyal medyada gündem yaptı. Bazı siyasi partilerimiz açıklama yaptı doğru bulmuyoruz diye. Biz de şehrimizin değerlerini göz önünde bulundurduk çünkü Elazığ her şeyden üstündür diye düşünerek bu sanatçının iptaline karar verdik. Şehrimizde yaşanan birçok sıkıntıya da aynı sağduyuyu beklerdim. İnşallah bundan sonraki süreçte de Elazığ’ımıza dair sorun ve sıkıntılarda da inşallah bu tepkiyi gösteren arkadaşlarımız orada da bu duyarlığı gösterir ve memleketin sorunlarına çözüm kısmında da aktif olurlar” diye konuştu.

“Valiliğe ve sponsor firmalarımıza baskı uygulandı”

Elazığ Valiliği’nin festival afişlerinden logosunun kaldırılmasıyla ilgili baskı uygulandığını söyleyen Tarhan, “Elazığ Valiliği’nin direklere asılan festival afişlerindeki logoyu çekme gibi bir durumu yok orada valiliğe de baskı kurulunca onların da ‘afişlerde sizin logonuzun olması doğru değil’ gibi söylemler gidince valilikten de böyle bir şey geldi. Valiliğe ve sponsor firmalarımıza bile baskı uygulandı.  Sponsor firmalarımıza desteklerini çekmedikleri taktirde onlardan alışveriş yapmayacaklarına kadar baskılar uygulandı” ifadelerini kullandı.