Litvanyalı film yönetmeni Mantas Kvedaravicius, Ukrayna'da öldürüldü

Litvanyalı film yönetmeni Mantas Kvedaravicius, Ukrayna'nın Rus saldırıları altındaki liman kenti Mariupol'de öldürüldü. Kvedaravicius, Rus saldırılarını belgelemek için Mariupol'e gitmişti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları aralıksız sürerken, sivil can kayıpları da artmaya devam ediyor.

Litvanyalı film yönetmeni Mantas Kvedaravicius’da Ukrayna’daki Rus saldırılarını belgelemek için bulunduğu Ukrayna’nın savaştan en çok etkilenen şehirlerinden biri olan Mariupol kentinde hayatını kaybetti.

Rus film yönetmeni Vitaly Mansky, Litvanyalı yönetmenin ölümüne ilişkin yaptığı açıklamada “Arkadaşımız Artdocfest katılımcımız, Litvanyalı belgesel yazarı Mantas Kvedaravicius, Mariupol'da, elinde kamerayla, bu saçma savaşta öldürüldü” ifadelerini kullandı.

Litvanyalı belgesel yönetmeni ve yapımcısı Giedre Zickyte ise, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında "RIP'in sevgili yetenekli Mantas'ı. Litvanya sinema topluluğu ve tüm dünya için korkunç bir kayıp. Kalplerimiz kırıldı" dedi.

Kvedaravicius, diğer çalışmalarının yanı sıra, 2016 Berlin Uluslararası Film Festivali'nde ilk kez gösterilen çatışma bölgesi belgeseli "Mariupolis" ile tanınıyordu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN