MasterChef'in şampiyonu Serhat Doğramacı, oyunu bozdu! 'Böyle yanıltılıyorsunuz'

MasterChef'in şampiyonlarından Serhat Doğramacı iki farklı markaya ait kaşar peynirlerinin içerisindeki farklılıkları anlatarak nasıl zararlı olduğunu ve vatandaşların nasıl kandırıldığını anlattı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

TV8'de yayınlanan MasterChef’in şampiyonlarından Serhat Doğramacı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla büyük ses getirdi.

Doğramacı, paylaşımında iki farklı markaya ait kaşar peynirlerinin içerisindeki farklılıkları anlatarak nasıl zararlı olduğunu ve vatandaşların nasıl kandırıldığını anlattı.

Kalitesi daha düşük peynir ile yüksek kalitedeki kaşar peynirlerinin aynı fiyatta olmasının hiçbir açıklaması olmadığını anlatan Doğramacı şunları aktardı:

“Kaşar peyniri vs eritme (kahvaltılık, tostluk, burgerlik bilmem ne) peyniri.

Bu olay bir steakhouse’un artıklardan hamburger yapmasına benzer. Bonfile şekli verip, bonfile fiyatına satmadığınız sürece kesinlikle yanlış bir durum değildir. Yasaldır, normaldir ve bütün dünyada uygulanır.

Kaşar peynirin hammaddesi süttür. Eritmenin hammaddesi ise üretilmiş peynirlerdir.

1 kg kaşar için gereken süt miktarı 8-10 litre, eritme için 4-6 litredir.

Eritme peynirlerin çoğu, diğer peynir karışımlarının emülsiye edici tuzlar ile karışmasından oluşur.

Özetle, sadece kaşar peyniri gibi göründüğü ve anımsatıldığı için aynı fiyata satılması tamamen yanlış ve değişmesi gereken bir düzendir.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN