Meta, Instagram'ın sevilen özelliğini kaldırıyor

Çatı şirketi Meta, Instagram ve Meta arasındaki çapraz mesajlaşma özelliğini devre dışı bırakacağını duyurdu.

Meta, Instagram'ın sevilen özelliğini kaldırıyor

Çatı şirketi Meta, yeni bir değişiklikle karşımıza çıkıyor. Şirket, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, Facebook arkadaşlarıyla sohbet etme alt yapısını kapatıyor. İşte detaylar!

Instagram ve Facebook arasındaki çapraz mesajlaşma özelliği artık devre dışı

En çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, önemli bir yenilikle gündeme geldi. Çıkan son haberlere göre çatı şirketi Meta, Instagram kullanıcılarını üzen bir karar aldı. Bu karar göre Instagram ve Facebook arasındaki çapraz mesajlaşma özelliği devre dışı kalacak.

2020 yılında Facebook adıyla bildiğimiz Meta, Messenger özelliğini Instagram ile birleştirdi. Bu sayede de Instagram kullanıcıları, hangi uygulamayı kullandıkları fark etmeksizin istedikleri kişiyle mesajlaşma imkânına sahip olabiliyordu. Kısacası her iki uygulamadan da Facebook ya da Instagram kişilerinizle iletişim kurmak mümkündü.

Bu karardan üç yıl sonra ise Meta, geri adım attı. Şirket, bu entegrasyonu kaldıracağını duyurdu. Bu duyuruya göre kullanıcılar, 2023 Aralık ayının ortalarından itibaren Instagram üzerinden Facebook hesaplarıyla yeni sohbetler başlatamayacak.

Öte yandan Facebook hesaplarıyla yaptıkları sohbetler de sadece “okunur” halde olacak. Kısacası bu sohbetlere mesaj göndermek mümkün olmayacak. Ayrıca Facebook hesapları kullanıcının Aktif olup olmadığını ya da mesajı görüp görmediğini de göremeyecek.

Meta’nın bu değişikliği neden yaptığını resmi bir şekilde belirtmedi. Ancak bu adımın Avrupa Birliği Dijital Hizmetler Yasası’nın (DMA) gerekliliklerine uyum sağlamak için olduğu iddia ediliyor. Bu yasa büyük şirketlere mesajlaşma platformları arasında etkileşim sağlama zorunluluğu içeriyor.

Kaynak: Shift Delete