Nilüfer'den yıllar sonra gelen Kayahan itirafı! 'Duygularımızla hareket…'

Bloomberg HT'nin sevilen programı 'Fatih Altaylı ile Bire Bir' izleyicileriyle buluştu. Programın yeni bölümündeki konuklarından biri de Nilüfer oldu. Ünlü şarkıcı, müzik hayatı ve bir dönem yakın dostu olan Kayahan hakkında konuştu.

Nilüfer'den yıllar sonra gelen Kayahan itirafı! 'Duygularımızla hareket…'

'Fatih Altaylı ile Bire Bir'in dün akşamki programına Türk Pop Müziği'nin efsane sesi Nilüfer, konuk oldu. Programın ilk bölümünde Nilüfer merak edilenlerini anlattı.

"15 yaşında ses yarışmasında birinci oldum"

Müzik hayatındaki 51'inci yılında olan Nilüfer, sözlerine sanat yolculuğunu anlatarak başladı.

Nilüfer, "Ailem amatörce müzikle ilgilenirdi. Annem şarkı söyler, babam piyano çalardı. Evde hep bir müzik vardı. 15 yaşındayken ses yarışmasında birinci oldum. İki sene sonra da ilk 45'lik plağım çıktı. Annem şarkıcı olmama hiç karşı çıkmadı. Çünkü onun da içinde kalan bir şeyler vardı" dedi.

Nilüfer, "Ses eğitimi hiç almadım ama yıllar sonra eğitim almak zorunda kaldım. Çünkü ses tellerimde nodül oluştu. Sesimi ısıtmadan şarkı söyleyince ders aldım" şeklinde sözlerini sürdürdü.

Hafızalarda yer edinen pek çok hit şarkısı bulunan müzisyen, "İyi şarkıyı koklamak ve seçmek konusunda biraz da kendi payım vardır. Bu şarkıları yazanların ve aranjörlerin payı da çok büyük tabii" ifadelerini kullandı.

1973'te çıkardığı 'Dünya Dönüyor' şarkısıyla büyük bir ün yakaladığını belirten Nilüfer, "Gerçekten çok büyük hit oldu. Üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen unutulmayan bir şarkı oldu. Sözleri itibarıyla hâlâ güncel bir eser" diye konuştu.

"Her şeyi mükemmel yapmaya çalışmak insanı hasta edebiliyor"

1978'de Eurovision Şarkı Yarışması'na katılan Nilüfer, "Kesinlikle Türkiye'nin orada olması lazım. Sanatçılarımız için de bir deneyim" dedi.

Nilüfer, ayrıca "Disiplinli ve mükemmelliyetçi biriydim ama bu yüzden kaygı bozukluğu başladı. Her şeyi mükemmel yapmaya çalışmak insanı hasta edebiliyor. Bazı küçük şeylerle ilgili artık 'Tamam olsun' diyebiliyorum" ifadelerini kullandı.

Nilüfer'den yıllar sonra gelen Kayahan itirafı! 'Duygularımızla hareket…'

Kayahan ile tanışma hikâyesini de anlatan Nilüfer, "O, beni buldu. ‘Eurovision Şarkı Yarışması için bir şarkı yaptım, beraber söyler miyiz?’ dedi. Kabul ettim ama şarkı Türkiye elemelerine takıldı. Sonrasında neredeyse 20 yıl beraber çalıştık" dedi.

"Kayahan ile duygularımızla hareket eden insanlardık"

Nilüfer, Fatih Altaylı'nın "Niye kavga ettiniz?" sorusuna ise şöyle yanıtladı:

“Kızdı bana. İşte oldu bir şeyler... Birbirimize kızdık. Başarıyı paylaşmak zordur. Egolar giriyor araya. Duygularımızla hareket eden insanlardık. Kırgınlıklar olabilir. İki taraf da inatçı olunca o zaman işler biraz daha uzun sürebiliyor. Ta ki onun rahatsızlığına kadar. Ben hastalığını duyar duymaz gittim. Sonra sık sık görüştük. Kayahan bu işin eziyetini çekmiş bir insan. O şarkıları günler boyu uğraşarak çıkardığını bildiğim için onun bir keyif sürmesini isterdim.”

Nilüfer'den yıllar sonra gelen Kayahan itirafı! 'Duygularımızla hareket…'

Evinde 12 kedisiyle yaşadığını söyleyen Nilüfer, "Büyük sorumluluk. Onlar çocuğum gibi. Başka bir sevgi, hem şefkat ve acıma duygusu"  şeklinde sözlerini sürdürdü.

22 yaşındaki kızı Ayşe Nazlı ile ilgili konuşan Nilüfer, "İngiltere'de psikoloji eğitimi alıyor. Üniversiteyi bitirdikten sonra yüksek lisans yapmak istiyor" dedi.