Okan Buruk: Türk futbolunun lokomotifiyiz

Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk, sarı kırmızılı takımda merak edilenleri açıkladı. Sakat oyuncuların durumu, milli takımın başarısı ve Şampiyonlar Ligi'ndeki hedeflerine değinen Buruk, gündem yaratacak ifadeler kullandı.

Okan Buruk: Türk futbolunun lokomotifiyiz

Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk, GS TV’ye özel bir röportaj verdi. Sezon başındaki transfer süreciyle ilgili konuşan Buruk, takımın yeni yeni hazır hale geldiğini söyledi.

Milli takımın başarısında Fenerbahçe ve Galatasaray’ın formunun etkili olduğunu dile getiren Buruk, milli arada dinlenmek için fırsat bulduklarını ifade etti.

Galatasaray’ın Türk futbolunun lokomotifi olduğunu belirten başarılı çalıştırıcı, Hakim Ziyech’in sakatlığı ve Şampiyonlar Ligi’ndeki hedeflerine dair önemli açıklamalar yaptı.

Okan Buruk’un açıklamaları:

“Bir teknik direktör için en kolayı hazır şekilde sezon başı kampını yapmanız. Ama değişim içerisine girdik. Kadro kalitesini daha yukarı çekmek, hedefler büyüdükçe yarışmacı kadro olması gerekiyor. Transfer yapmak kolay değil. Birçok etken var. Oyuncuyu ikna edeceksiniz, bütçe. İnanılmaz farklı şeyler çıkabiliyor. Burada transferin aslında biz ne kadar zor olduğunu biliyoruz ama dışarıya da doğru anlatmak gerekiyor. Bu süreç içerisinde de yarıştık bir yandan. Oyuncular hazır olmadan geliyor, geçmiş dönemden sakatlığı olan. Hazır olmayan oyuncular, teknik adam ve takım için de zor.”

“Her konuşmamda söylüyorum”

“Transfer dönemi bittikten sonra her şey normale dönüyor. Şu anda yukarıya giden performansımız var. Bunu da devam ettirmek istiyoruz. Unuttuğumuz şeylerden biri de, bu oyuncular yeni bir ülkeye, yeni bir şehre geliyor. Adaptasyon sürecini erken halleden var, geç halleden var. Biz takım olgusunu oluşturmaya başladık. Çok maçımız var. Maç maç oyuncu değişiyor. Bütün oyuncularımıza çok ihtiyacımız var. Her konuşmamda onlara söylüyorum. Oyuncuların da kafalarında bunu oturtmak gerekiyor.”

“Dinlenme süresini uzun verdim”

“Takım olarak iyi yoldayız. Çok yoğun bir tempoyu geçtik. İyi de geçtik ve altı tane daha arka arkaya maçımız var. Buna da elimizdeki oyuncularla hazırlanmaya çalışıyoruz. Dinlenme süresini de uzun verdim. Çok üst üste maç oynadık, yine oynayacağız. Buna ihtiyaçları vardı. Milli takıma giden oyuncularımızdan da mutluyuz. Onlar için de değer.”

“Montella’ya desteğe hazırız”

“Öncelikle hayırlı olsun, Vincenzo Montella ile iletişimimiz de var. Geldikten sonra aradım, o da Manchester maçı sonrası tebrik ettik. Her türlü yardıma, desteğe hazır olduğumuzu belirttim. Hırvatistan maçını kazanmasak bile gruptan çıkma şansımız yüksekti. Bütün oyuncularımızı ve milli takımımızı tebrik etmek istiyorum.”

“Fenerbahçe ve Galatasaraylı oyuncular…”

“Barış Alper’in özellikleri bu tür maçlarda forvet bölgesinde daha etkili olduğunu görebiliyoruz. Geçiş oyununu oynamayı düşünüyorsanız etkili olabiliyor. Kazanmanın altında bu maçlara mental olarak hazırlanmak var. En büyük etkenlerden biri bu sene Avrupa’da yakaladığımız başarı. Hem Fenerbahçe’nin hem de Galatasaray’ın, şu anda Avrupa’da yakaladığı başarı, milli takıma baktığımızda Fenerbahçe ve Galatasaraylı oyuncuların lokomotif olduğu bir takım oldu. Galatasaray’ın Manchester United’ı deplasmanda yenmesi, Fenerbahçe’nin Konferans Ligi’nde iki maçını kazanması, oyuncuların kafalarında ne kadar başarılı ve kazanan oyuncular olduğunu ve bunu milli takıma taşıdığını söyleyebilirim.”

“Tatil yaptıklarını bile anlamadılar”

“Bazen en iyi futbolu bekliyoruz. Ben de bekliyorum, taraftar da bekliyor. İyi oynadığımız maçlar da olduğu, oynamadığımız maçlar da oldu. Çok geç biten bir sezon oldu. Haziran’ın dördünde ligi bitirdik. Oyuncular tatil yaptıklarının bile farkında değillerdir. Hızlı şekilde milli takıma giden oyuncular da oldu. Oyuncuların fiziksel ve mental olarak sezona alışmaları da süreç alıyor. O yüzden milli takım araları bu anlamda bize yarıyor. Tekrar dinleniyoruz, yenileniyoruz milli takımda oynamayan oyuncularla. Bu aralarda dinlenme şansımız oluyor. Ama performansın yükselmesi, erken forma girmek, kafada olduğunu düşünüyorum. Bütün dünya üç günde bir oynuyor. Seyahatler yorucu oluyor. Bazı oyuncunun dört günde bir maç daha çok hoşuna gidiyor.”

“Türk futbolunun lokomotifi Galatasaray”

“Yorgunluğu artıracak şey moral bozukluğu ama hep kazanarak gittik. Hem ligde hem de Avrupa’da iddiamız var. Başladıktan sonra bunu tekrar devam ettirmek istiyoruz. Şampiyonlar Ligi’ne katılmak ve maç kazanmak Türk takımları için zor bir hale geldi. Uzun zaman hep ön elemelerde sıkıntı yaşamıştık. Bu sene bunu da kırdık. Türk futbolunun yükselişi var. Burada da lokomotifin Galatasaray olduğunu düşünüyorum. Geçen seneki şampiyonluk, Galatasaray’ın vizyonu. Statların doluluğundan, oradaki destek, enerji birçok takıma örnek oluyor. Bundan alıntı yapan birçok takım oluyor. Bu anlamda Türk futbolunun lokomotifi Galatasaray, Türkiye liginin marka değerini de yaptığı transferlerle yukarıya çekti. Bu iş bir şov ve bu şovun içerisinde de önemli figürlerin burada olması bizim için ve Türk futbolu için önemli bir değer katıyor.”

“Başarı hiçbir şekilde garanti değil”

“Rekorları sonradan duyduğumuzda kırdıktan sonra öğreniyoruz. Galibiyet serisini de bilmiyorduk, belli bir sayıya ulaştıktan sonra öğrendik. Tek başına kimsenin kırdığı bir rekor değil. Başında belki benim ismim yazılı ama hep beraber, bu birlikteliği gösterenlerin ortaya çıkardığı bir başarı. Galatasaray’ın kırdığı bir rekor. Bizim isimlerimiz geçebilir, başkasının ismi geçebilir ama en başa Galatasaray’ın ismi yazılmalı. Benim görevim oyuncuları maça hazırlamak bunu da çok şükür iki senedir iyi bir şekilde götürüyoruz. İstediğiniz kadar iyi oyuncu alın, bunları doğru bir şekilde kullanmadığınızda net bir başarı şansınız yok. Çok önemli takımlar, çok önemli transferler yapıyor ama başarı hiçbir şekilde garanti değil. Bizi destekleyen ve her zaman bu takıma enerji veren, sokağa çıktığımızda o sevgiyi gösteren, eleştiri de oluyor ama gerçekten biz hep beraber olduğumuzda ne kadar büyüdüğümüzü, fark attığımızı net bir şekilde görüyoruz.”

“Hakim Ziyech daha iyileşmedi”

“Milli takımdan dönecek oyuncuları bekliyoruz. En zor Güney Amerika. Davinson Sanchez en geç gelecek oyuncumuz. Perşembe gelecek, cuma takımla olacak, cumartesi maç var. Afrika’ya giden oyuncularımız var, Bakambu ve Zaha. Hakim Ziyech daha iyileşmedi. Burada zaten ufak bir rahatsızlığı vardı. Milli takımdaki doktoruyla ve hocasıyla yaptığımız görüşmelerde, orada oynatılmayacak, tedavisine devam edecek. Buraya döndüğünde de takımla birlikte çalışmara başlayacak diye düşündük. Geçmişteki ağrısının yine olduğu şekilde lanse edildi. Bunun gerçeklik payı yok. Hakim kontrolümüz altında, doktorumuzun verdiği program dahilinde tedavisine devam ediyor. Döndükten sonra bizimle yavaş yavaş başlayacak.”

“Beşiktaş maçını kazanmak istiyoruz”

“Burak Yılmaz Türk futbolu için önemli bir isim. Çok sevdiğim bir isim. Onun için de hayırlı olsun. Geçen sene de benzer bir şey oldu. Şenol hoca Ümraniyespor’la başladı, ikinci maç bizim maçtı. Benzer bir yol. En iyi şekilde hazırlanacağız. Her maç olduğu gibi kazanmak istiyoruz. Her kazandığınız maç bir sonraki maça moral oluyor. Stadımız doluyor her zamanki gibi, yine dolacak diye ümit ediyorum. Taraftarımızın bütün oyunculara destek vermesini hatırlatalım. Son oynadığımız bazı maçlarda stattan ufak tefek oyuncularımıza karşı tepki oldu. Beşiktaş maçında da bizim için en önemli güç taraftarımız.”

“Bayern maçlarına kazanmak için çıkacağız”

“Bütün maçlar sahada kazanılıyor. Kopenhag maçından sonra da söylemiştim. Beraberliği son dakikalarda yakaladık, önemli bir puandı aslında. Beklentimiz 3 puan olsa da, beraberlik 2-0’dan 2-2’ye getirmek önemliydi. Manchester maçını kazandık ama şu an hiçbir şey kazanmadık. Grupta her şey olabilir. Kopenhag’ın Bayern Münih’i elinden nasıl kaçırdığını gördük. Ve şimdi Bayern’le iki maç oynayacağız. Bu maçlarda kazanmak için sahaya çıkacağız, her maçtan beklentimiz 3 puan. Kazanmak için oynayacağız. Kendi gücümüzü ve oyunumuzu net bir şekile ortaya koyacağız. Bu iki maç çok önemli. Ben maç maç gitmek istiyorum. Bu maçta da inşallah kazanmak çok önemli. Kazandığımız zaman farklı bir noktaya gelebiliriz. Çok önemli bir takımla oynayacağız. Bayern Münih yıllardır gruplarda oynadığı birçok maçı kazandı. Biz de iyi oyunculara sahibiz. Kendi sahamızda oynayacağız. Oyun felsefemizi koyduğumuzda bir üst tura çıkma adaylarından biriyiz. Görünen şu ki, sonuna kadar hep iddialı olacağız.”