Oyuncu Ahmet Uğurlu hayatını kaybetti

Ünlü oyuncu Ahmet Uğurlu, 71 yaşında hayata veda etti. Pek çok dizi ve filmde rol alan Uğurlu'nun vefatını meslektaşı Cem Yılmaz duyurdu. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CHP Lideri Özgür Özel ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, taziye mesajı yayımladı

Oyuncu Ahmet Uğurlu hayatını kaybetti

Uzun süredir kanserle mücadele eden Ahmet Uğurlu'dan acı haber geldi. Uğurlu, 71 yaşında vefat etti.

Ahmet Uğurlu, gördüğü tedaviyle kanseri atlatmıştı. Ne var ki yeniden nüksetmesi sonucu hayata veda etti.

Acı haberi Cem Yılmaz duyurdu: Çocukluk arkadaşlarım Taner kardeşimin ve Tuna ağabeyimin dayısı, Mustafa ağabeyimizin ağabeyi değerli büyüğümüz Ahmet Uğurlu ağabeyimizin mekânı cennet olsun. Ailesine ve tüm sevenlerine sabırlar dilerim. Gençlik kahramanımızdı mekânı cennet olsun.

Ünlü oyuncu, yarın öğle namazına müteakip Üsküdar Şakirin Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından, anne ve babasının yanına, Anadolu Hisarı Mezarlığı'na defnedilecek.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yayımladığı taziye mesajında üzüntüsünü; "Sinema ve tiyatromuzun usta isimlerinden Ahmet Uğurlu'nun vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Canlandırdığı karakterlerle kalbimizde daima yaşayacak olan kıymetli sanatçımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve tüm sanat camiamıza başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun" şeklinde dile getirdi.

CHP Lideri Özgür Özel de; "Vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrendiğim tiyatromuzun ve sinemamızın ödüllü ve başarılı ismi Ahmet Uğurlu'ya Allah'tan rahmet, ailesine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum" dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise "Vefat haberini üzüntüyle aldığımız, usta tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Ahmet Uğurlu’ya Allah’tan rahmet; ailesi, dostları ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

'Tabutta Rövaşata'nın yönetmeni Derviş Zaim: Çok üzgünüm. Onu karşılayabilecek kelime, 'Efsane'dir. Bir efsaneyi kaybettik. Tiyatronun ve sinemanın en incelikli rollerinde yer aldı. İnsan olarak da ender olumlu özelliklere sahip biriydi. 'Tabutta Rövaşata'yı nasıl sahiplendiğini anlatmama gerek yok.

Oyuncular Sendikası: Değerli meslektaşımız Ahmet Uğurlu'yu kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Ailesine ve tüm sevenlerine sabır diliyoruz. Başımız sağ olsun" açıklamasında bulundu.

Disk Genel İş: Canlandırdığı rollerle hafızalarımızda iz bırakmış, sinema ve tiyatromuzun usta isimlerinden Ahmet Uğurlu’yu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ahmet Uğurlu’nun yakınlarına, sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Şehir Tiyatroları'ndan yapılan açıklamada; "Tiyatro ve sinemamızın özel bir yeteneğini, Ahmet Uğurlu’yu kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olan, Devlet Tiyatrosu’nda 13 yıl boyunca birçok önemli rolde sahneye çıkan Ahmet Uğurlu, 1983 yılında Atıf Yılmaz’ın yönettiği ‘Mine’ filmiyle sinemaya adımını atmıştı. Sonrasında aralarında kendisine oyunculuk ödüllerini de kazandıran ‘Tabutta Rövaşata’ başta olmak üzere, birçok sinema filminde ve televizyon dizisinde, her biri hafızalarımızda yer eden roller üstlendi. Ahmet Uğurlu’ya Allah’tan rahmet, yakınlarına, sevenlerine ve sanat camiamıza baş sağlığı dileriz" denildi.

Ata Demirer; "Tabutta Rövaşata ile kalbimizde bir çizik atmıştın büyük usta. Işıklar içinde uyu" sözleriyle üzüntüsünü dile getirdi.

Oyuncu Reha Özcan ise; "Ahmet Uğurlu'yu kaybettik. Ahmet ağabey çocukluğumuzun idolllerinden biri, ilk İstanbul Efendisinde izlemiştim. Konservatuvar yıllarında sınav parçamı çalıştırmıştı. Çok şey öğrendim ondan. Çok üzgünüm. Allah rahmet eylesin. Başımız sağolsun, sabır dilerim" ifadelerine yer verdi.

"Tesadüfen oyuncu oldum"

Ahmet Uğurlu, oyunculuğa nasıl başladığını bir röportajında şöyle anlatmıştı; "Ben tesadüfen tiyatrocu oldum. Mahalleden bir arkadaşım Devlet Tiyatroları'nın açtığı bir kursa katılmak için seçmelere giderken beni de götürdü. Kapıda bekliyordum, işler uzayınca içeri girdim. O sırada seçme yapılıyordu. 'Gökyüzünden üveyikler uçar' diye bir cümleydi. Gayri ihtiyari benim de ağzımdan çıktı... 'Sen de buraya' dediler."

Ünlü oyuncunun, yazar ve senarist Necef Uğurlu ile evliliğinden Orhan adında bir oğlu bulunuyor.

Ahmet Uğurlu, aynı zamanda oyuncu olan Mustafa Uğurlu'nun da ağabeyi.

14 sinema filmine rol alan ünlü oyuncu, 'Tabutta Rövaşata'da 'Mahsun', 'Döngel Kârhanesi'ndeki 'Keskin' rolleriyle hafızalarda yer edinmişti.

Ahmet Uğurlu, televizyonda ise 'Karşı Şov' isimli programla seyircilerin hafızasında iz bırakmıştı.

Ahmet Uğurlu kimdir?

1952 yılında Konya’da doğan Ahmet Uğurlu, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun olmuştur. Sanat hayatına Devlet Tiyatroları’nda başlayan Uğurlu, 13 yıl boyunca burada çeşitli oyunlarda yer alarak başarılı bir kariyere imza attı. Tiyatronun yanı sıra sinema dünyasında da önemli roller üstlenen sanatçı, "Mine" filmi ile sinema kariyerine adım attı.

Ödülleri

1996: 33. Altın Portakal Film Festivali - En İyi Erkek Oyuncu Ödülü - Tabutta Rövaşata

1997: 9. Ankara Uluslararası Film Festivali - En İyi Erkek Oyuncu - Tabutta Rövaşata

1997: Selanik Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu (Tabutta Rövaşata)

1997: Türk Eleştirmenleri Birliği En İyi Oyuncu (Tabutta Rövaşata)

Kaynak: Habertürk