Photoshop tarih mi oluyor? Google Imagen Editor!

Photoshop tarih mi oluyor? Google fotoğraf düzenleyici Imagen Editor yapay zeka uygulamasını duyurdu. İşte detaylar...

Photoshop tarih mi oluyor? Google Imagen Editor!

Photshop için son zamanları mı yaşıyoruz. Google yeni başlattığı yapay zeka aracı Imagen Editor AI’sini duyurdu. Adından da anlaşılacağı üzere fotoğraf düzenlemek için tasarlanan Imagen Editor kullanıcı istekleri doğrultusunda fotoğrafları düzenleyecek. Peki bu yapay zeka nasıl çalışıyor? İşte Google Imagen Editor ile ilgili tüm detaylar…

Google Imagen Editor neler yapabiliyor?

Öncelikle sıfırdan bir fotoğraf oluşturmanıza yardımcı olamayacağını belirterek başlayalım. Imagen Editor daha çok varolan fotoğraflarınızı düzenlemenize yardımcı olacak.

Mesela bir gökyüzü fotoğrafı çektiniz. Bu görsel üzerinde düzenleme yapmak istiyorsunuz. Ay ve yıldızları ön plana çıkarmak gibi. Imagen Editor’e “Ay ve yıldızları öne çıkar” komutunu girmeniz yeterli. Uygulama bunu sizin için kendisi yapacaktır.

Aşağıda, Google’dan verilen bir örnek resim bulunmaktadır. Öncelikle evcil köpeğin vücudunu öne çıkarıyor, ardından “beyaz yıldızlı kırmızı uzay giysisine” sokuyor, arka planda kartondan yapılmış bir roket gösteriyor ve son olarak evcil köpeğe mavi bir Bluetooth kulaklık takmasını sağlıyor.

Google, henüz tam olarak güvenlik sorunlarına hazır olmadığını belirterek sorumlu bir şirket olduğunu dile getirdi. Bu nedenle şirket, Imagen Editor’ı şu an için halka sunmayacak.

Imagen Editor nasıl çalışır?

Imagen Editor, resimleri tek bir cümle ile yeniden oluşturmak için üretken yapay zekayı kullanıyor. Uygulama, kullanımı kolay olacak şekilde tasarlandı ve direkt olarak Google Fotoğraflar üzerinden erişilebilir durumda. Imagen Editor’ı kullanmak için Google Fotoğraflar’a bir fotoğraf yüklemeniz yeterli. Daha sonra, fotoğrafta yapmak istediğiniz değişiklikleri açıklayan bir cümle girmelisiniz. Uygulama yazdıklarınızı analiz edecek ve fotoğrafınızı düzenlemeye başlayacaktır.

Imagen Editor’un ilk etapta öne çıkan temel özellikleri ise şöyle:

•Nesneleri taşıma: Bu araç, bir fotoğraftaki nesneleri farklı bir konuma taşıyabilir. Örneğin, bir şelalenin önünde bir kişinin fotoğrafınız varsa, bu, kişiyi fotoğrafın yan tarafına taşıyabilir.

•Arka plandaki kişileri silme: Bu araç, bir fotoğrafın arka planındaki kişileri silebilir. Örneğin, bir binanın önünde bir kişinin fotoğrafı varsa, Imagen Editor arka plandaki kişileri silerek kişinin daha fazla öne çıkmasını sağlayabilir.

•Gökyüzünün rengini değiştirme: Bu araç, bir fotoğraftaki gökyüzünün rengini de değiştirebilir. Örneğin, bir gün batımı fotoğrafınız varsa, Imagen Editor gökyüzünü daha güzel bir mavi yapabilir. (Shift Delete)