Reyting sonuçları açıklandı (1 Eylül 2023)

1 Eylül 2023 tarihinde ekranlara gelen yapımların reyting sonuçları belli oldu. Total'de Arka Sokaklar ve AB'de MasterChef Türkiye All Star birinci oldu.

Reyting sonuçları açıklandı (1 Eylül 2023)

1 Eylül Cuma günü yayınlanan programların reyting sonuçları açıklandı.

Total’de 1. sırada Kanal D’de izleyici ile buluşan Arka Sokaklar, 2. sırada TV8’de ekranlara gelen MasterChef Türkiye All Star, 3. sırada ise Arka Sokaklar özet bölümü yer aldı.

AB’de 1. sırada MasterChef Türkiye All Star, 2. sırada Türkiye - İtalya CEV Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası Karşılaşması, 3. sırada ise Set Sayısı yer aldı.

Reyting sonuçları açıklandı (1 Eylül 2023)

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Reyting nedir?

Televizyon yayıncılığın vazgeçilmez bir unsuru olan reyting dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcüktür. Kelime anlamı olarak reyting yani rating; derece, derecelendirme veya puanlama gibi anlamlara gelmektedir.

Ülkemizde daha çok televizyonla ilişkilendirilen reyting; izleniş, izlence anlamlarına da gelmektedir. Yani ülkemizde reyting deyince ilk akla gelen konu televizyon reytingidir. Bizdeki manasıyla reytingin bir diğer tanımı; “herhangi bir televizyon kanalının izlenme oranının tamamı” şeklindedir. Z kanalında yayınlanan A programının izlenme payının yüzdesi o programın ve kanalın reytingini belirler.

İzleyici ölçümü nedir?

İzleyici ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

 İzlenme oranı, izlenme payı nedir?

İzleyici oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama pay