Reyting sonuçları açıklandı (1 Temmuz 2024)

1 Temmuz 2024 tarihinde ekranlara gelen yapımların reyting sonuçları belli oldu. Total'de Yalan ve AB'de Portekiz-Slovenya UEFA Euro 2024 Karşılaşması birinci oldu.

Reyting sonuçları açıklandı (1 Temmuz 2024)

1 Temmuz tarihinde yayınlanan programların reyting sonuçları açıklandı.

Total'de 1.sırada Kanal D’de izleyiciyle buluşan “Yalan”, 2. sırada TRT1’de ekrana gelen “Portekiz-Slovenya UEFA Euro 2024 Karşılaşması”, 3.sırada TV8’de yayınlanan “Masterchef Türkiye” yer aldı.

AB'de 1.sırada “Portekiz-Slovenya UEFA Euro 2024 Karşılaşması”, 2.sırada “Fransa-Belçika UEFA Euro 2024 Karşılaşması”, 3.sırada “Masterchef Türkiye” yer aldı.

ABC'de ise 1.sırada “Portekiz-Slovenya UEFA Euro 2024 Karşılaşması”, 2.sırada “Masterchef Türkiye”, 3.sırada “Fransa-Belçika UEFA Euro 2024 Karşılaşması” yer aldı.

Reyting sonuçları açıklandı (1 Temmuz 2024)

Reyting sonuçları açıklandı (1 Temmuz 2024)

Reyting sonuçları açıklandı (1 Temmuz 2024)

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Reyting nedir?

Televizyon yayıncılığın vazgeçilmez bir unsuru olan reyting dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcüktür. Kelime anlamı olarak reyting yani rating; derece, derecelendirme veya puanlama gibi anlamlara gelmektedir.

Ülkemizde daha çok televizyonla ilişkilendirilen reyting; izleniş, izlence anlamlarına da gelmektedir. Yani ülkemizde reyting deyince ilk akla gelen konu televizyon reytingidir. Bizdeki manasıyla reytingin bir diğer tanımı; “herhangi bir televizyon kanalının izlenme oranının tamamı” şeklindedir. Z kanalında yayınlanan A programının izlenme payının yüzdesi o programın ve kanalın reytingini belirler.

İzleyici ölçümü nedir?

İzleyici ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

 İzlenme oranı, izlenme payı nedir?

İzleyici oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama pay.