Reyting sonuçları açıklandı (16 Ekim 2023)

16 Ekim 2023 tarihinde ekranlara gelen yapımların reyting sonuçları belli oldu. Total'de Safir ve AB'de Ömer birinci oldu.

Reyting sonuçları açıklandı (16 Ekim 2023)

16 Ekim tarihinde yayınlanan programların reyting sonuçları açıklandı.

Total'de 1. sırada Atv’de izleyiciyle buluşan Safir, 2. sırada Atv’de yayınlanan Esra Erol’da, 3. sırada Star TV’de ekrana gelen Ömer yer aldı.

 AB'de ise 1. sırada Ömer, 2. sırada TV8’de yayınlanan Masterchef Türkiye All Star, 3. sırada Ömer dizisinin özeti yer aldı.

Reyting sonuçları açıklandı (16 Ekim 2023)

Reyting sonuçları açıklandı (16 Ekim 2023)

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Reyting nedir?

Televizyon yayıncılığın vazgeçilmez bir unsuru olan reyting dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcüktür. Kelime anlamı olarak reyting yani rating; derece, derecelendirme veya puanlama gibi anlamlara gelmektedir.

Ülkemizde daha çok televizyonla ilişkilendirilen reyting; izleniş, izlence anlamlarına da gelmektedir. Yani ülkemizde reyting deyince ilk akla gelen konu televizyon reytingidir. Bizdeki manasıyla reytingin bir diğer tanımı; “herhangi bir televizyon kanalının izlenme oranının tamamı” şeklindedir. Z kanalında yayınlanan A programının izlenme payının yüzdesi o programın ve kanalın reytingini belirler.

İzleyici ölçümü nedir?

İzleyici ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

 İzlenme oranı, izlenme payı nedir?

İzleyici oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama pay.