Reyting sonuçları açıklandı (17 Nisan 2023)

17 Nisan 2023 tarihinde ekranlara gelen yapımların reyting sonuçları belli oldu. Total'de Selçuk Tepeli ile Fox Ana Haber ve AB'de Ömer birinci oldu.

Reyting sonuçları açıklandı (17 Nisan 2023)

17 Nisan tarihinde yayınlanan programların reyting sonuçları açıklandı.

Total'de 1. sırada Selçuk Tepeli ile Fox Ana Haber, 2. sırada TRT1’de izleyiciyle buluşan Alparslan Büyük Selçuklu, 3. sırada Fox TV’de yayınlanan Yasak Elma yer aldı.

AB'de ise 1. sırada Star TV’de yayınlanan Ömer, 2. sırada Selçuk Tepeli ile Fox Ana Haber, 3. sırada Alparslan Büyük Selçuklu yer aldı.

Reyting sonuçları açıklandı (17 Nisan 2023)

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Reyting nedir?

Televizyon yayıncılığın vazgeçilmez bir unsuru olan reyting dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcüktür. Kelime anlamı olarak reyting yani rating; derece, derecelendirme veya puanlama gibi anlamlara gelmektedir.

Ülkemizde daha çok televizyonla ilişkilendirilen reyting; izleniş durumu, izlence anlamlarına da gelmektedir. Yani ülkemizde reyting deyince ilk akla gelen konu televizyon reytingidir. Bizdeki manasıyla reytingin bir diğer tanımı; “herhangi bir televizyon kanalının izlenme oranının tamamı” şeklindedir. Z kanalında yayınlanan A programının izlenme payının yüzdesi o programın ve kanalın reytingini belirler.

İzleyici ölçümü nedir?

İzleyici ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

 İzlenme oranı, izlenme payı nedir?

İzleyici oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama pay.