Reyting sonuçları açıklandı (24 Haziran 2024)

24 Haziran 2024 tarihinde ekranlara gelen yapımların reyting sonuçları belli oldu. Total'de ve AB'de Hırvatistan-İtalya UEFA Euro 2024 Karşılaşması birinci oldu.

Reyting sonuçları açıklandı (24 Haziran 2024)

24 Haziran tarihinde yayınlanan programların reyting sonuçları açıklandı.

Total'de 1.sırada TRT1’de izleyiciyle buluşan “Hırvatistan-İtalya UEFA Euro 2024 Karşılaşması”, 2. sırada Atv’de ekrana gelen “Müge Anlı İle Tatlı Sert”, 3.sırada Kanal D’de yayınlanan “Yalan” yer aldı.

AB'de 1.sırada “Hırvatistan-İtalya UEFA Euro 2024 Karşılaşması”, 2.sırada TV8’de yayınlanan “Masterchef Türkiye”, 3.sırada TRT1’de ekrana gelen yabancı sinema “Babamın Penguenleri” yer aldı.

ABC'de ise 1.sırada “Hırvatistan-İtalya UEFA Euro 2024 Karşılaşması”, 2.sırada “Masterchef Türkiye”, 3.sırada “Müge Anlı İle Tatlı Sert” yer aldı.

Reyting sonuçları açıklandı (24 Haziran 2024)

Reyting sonuçları açıklandı (24 Haziran 2024)

Reyting sonuçları açıklandı (24 Haziran 2024)

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Reyting nedir?

Televizyon yayıncılığın vazgeçilmez bir unsuru olan reyting dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcüktür. Kelime anlamı olarak reyting yani rating; derece, derecelendirme veya puanlama gibi anlamlara gelmektedir.

Ülkemizde daha çok televizyonla ilişkilendirilen reyting; izleniş, izlence anlamlarına da gelmektedir. Yani ülkemizde reyting deyince ilk akla gelen konu televizyon reytingidir. Bizdeki manasıyla reytingin bir diğer tanımı; “herhangi bir televizyon kanalının izlenme oranının tamamı” şeklindedir. Z kanalında yayınlanan A programının izlenme payının yüzdesi o programın ve kanalın reytingini belirler.

İzleyici ölçümü nedir?

İzleyici ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

 İzlenme oranı, izlenme payı nedir?

İzleyici oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama pay.