Reyting sonuçları açıklandı (24 Temmuz 2023)

24 Temmuz 2023 tarihinde ekranlara gelen yapımların reyting sonuçları belli oldu. Total'de ve AB'de MasterChef Türkiye All Star birinci oldu.

Reyting sonuçları açıklandı (24 Temmuz 2023)

24 Temmuz tarihinde yayınlanan programların reyting sonuçları açıklandı.

Total'de 1. sırada TV8’de izleyiciyle buluşan Masterchef Türkiye All Star, 2. sırada Kanal D’de yayınlanan Veda Mektubu, 3.sırada Fox TV’de ilk bölümü ekrana gelen Ruhun Duymaz yer aldı.

AB'de ise 1. sırada Masterchef Türkiye All Star, 2. sırada Veda Mektubu, 3. sırada Fox TV’de ilk bölümü ekrana gelen Ruhun Duymaz yer aldı.

TRT1’in yeni dizisi Organizasyon Bizim İşimiz dizisi Total’de 10., AB’de ise 5. sırada yer aldı.

Reyting sonuçları açıklandı (24 Temmuz 2023)

Reyting sonuçları açıklandı (24 Temmuz 2023)

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Reyting nedir?

Televizyon yayıncılığın vazgeçilmez bir unsuru olan reyting dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcüktür. Kelime anlamı olarak reyting yani rating; derece, derecelendirme veya puanlama gibi anlamlara gelmektedir.

Ülkemizde daha çok televizyonla ilişkilendirilen reyting; izleniş durumu, izlence anlamlarına da gelmektedir. Yani ülkemizde reyting deyince ilk akla gelen konu televizyon reytingidir. Bizdeki manasıyla reytingin bir diğer tanımı; “herhangi bir televizyon kanalının izlenme oranının tamamı” şeklindedir. Z kanalında yayınlanan A programının izlenme payının yüzdesi o programın ve kanalın reytingini belirler.

İzleyici ölçümü nedir?

İzleyici ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

 İzlenme oranı, izlenme payı nedir?

İzleyici oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama pay.