Reyting sonuçları açıklandı (27 Mayıs 2024)

27 Mayıs 2024 tarihinde ekranlara gelen yapımların reyting sonuçları belli oldu. Total'de Survivor All Star ve AB'de Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi birinci oldu.

Reyting sonuçları açıklandı (27 Mayıs 2024)

Total'de 1.sırada TV8’de izleyiciyle buluşan “Survivor All Star”, 2. sırada TRT1’de ekrana gelen “Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi”, 3.sırada Atv’de yayınlanan “Müge Anlı İle Tatlı Sert” yer aldı.

AB'de 1.sırada “Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi”, 2.sırada “Müge Anlı İle Tatlı Sert”, 3.sırada “Survivor All Star” yer aldı.

ABC'de ise 1.sırada “Müge Anlı İle Tatlı Sert”, 2.sırada “Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi”, 3.sırada “Survivor All Star” yer aldı.

Kanal D’de ilk bölümü yayınlanan “Yalan” dizisi Total’de 4., AB’de ise 5. sırada yer aldı.

Reyting sonuçları açıklandı (27 Mayıs 2024)

Reyting sonuçları açıklandı (27 Mayıs 2024)

Reyting sonuçları açıklandı (27 Mayıs 2024)

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Reyting nedir?

Televizyon yayıncılığın vazgeçilmez bir unsuru olan reyting dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcüktür. Kelime anlamı olarak reyting yani rating; derece, derecelendirme veya puanlama gibi anlamlara gelmektedir.

Ülkemizde daha çok televizyonla ilişkilendirilen reyting; izleniş, izlence anlamlarına da gelmektedir. Yani ülkemizde reyting deyince ilk akla gelen konu televizyon reytingidir. Bizdeki manasıyla reytingin bir diğer tanımı; “herhangi bir televizyon kanalının izlenme oranının tamamı” şeklindedir. Z kanalında yayınlanan A programının izlenme payının yüzdesi o programın ve kanalın reytingini belirler.

İzleyici ölçümü nedir?

İzleyici ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

 İzlenme oranı, izlenme payı nedir?

İzleyici oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama pay.