Reyting sonuçları açıklandı (6 Haziran 2023)

6 Haziran 2023 tarihinde ekranlara gelen yapımların reyting sonuçları belli oldu. Total'de ve AB'de Üç Kız Kardeş birinci oldu.

Reyting sonuçları açıklandı (6 Haziran 2023)

6 Haziran tarihinde yayınlanan programların reyting sonuçları açıklandı.

Total'de zirveyi Kanal D'nin sevilen dizisi Üç Kız Kardeş elde etti. Atv'nin gösterime sunduğu Ben Bu Cihana Sığmazam ise ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırayı ise ATV'nin ekrana getirdiği Müge Anlı ile Tatlı Sert programı kazandı.

AB'de ise ilk sırayı yine Üç Kız Kardeş aldı. TRT1'de yayınlanan Yürek Çıkmazı ikinci sırayı elde ederken Ben Bu Cihana Sığmazam üçüncü sırada yer aldı.

Reyting sonuçları açıklandı (6 Haziran 2023)

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Reyting nedir?

Televizyon yayıncılığın vazgeçilmez bir unsuru olan reyting dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcüktür. Kelime anlamı olarak reyting yani rating; derece, derecelendirme veya puanlama gibi anlamlara gelmektedir.

Ülkemizde daha çok televizyonla ilişkilendirilen reyting; izleniş durumu, izlence anlamlarına da gelmektedir. Yani ülkemizde reyting deyince ilk akla gelen konu televizyon reytingidir. Bizdeki manasıyla reytingin bir diğer tanımı; “herhangi bir televizyon kanalının izlenme oranının tamamı” şeklindedir. Z kanalında yayınlanan A programının izlenme payının yüzdesi o programın ve kanalın reytingini belirler.

İzleyici ölçümü nedir?

İzleyici ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

 İzlenme oranı, izlenme payı nedir?

İzleyici oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama pay.