Reyting sonuçları açıklandı (6 Kasım 2023)

6 Kasım 2023 tarihinde ekranlara gelen yapımların reyting sonuçları belli oldu. Total'de ve AB'de Ömer birinci oldu.

Reyting sonuçları açıklandı (6 Kasım 2023)

6 Kasım tarihinde yayınlanan programların reyting sonuçları açıklandı.

Total'de 1. sırada Star TV’de izleyiciyle buluşan Ömer, 2. sırada Atv’de yayınlanan Müge Anlı Tatlı Sert, 3. sırada Atv’de ekrana gelen Esra Erol’da yer aldı.

AB'de ise 1. sırada Ömer, 2. sırada TV8’de yayınlanan Masterchef Türkiye All Star, 3. sırada TRT1’de ekrana gelen Alparslan Büyük Selçuklu yer aldı.

Reyting sonuçları açıklandı (6 Kasım 2023)

Reyting sonuçları açıklandı (6 Kasım 2023)

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Reyting nedir?

Televizyon yayıncılığın vazgeçilmez bir unsuru olan reyting dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcüktür. Kelime anlamı olarak reyting yani rating; derece, derecelendirme veya puanlama gibi anlamlara gelmektedir.

Ülkemizde daha çok televizyonla ilişkilendirilen reyting; izleniş, izlence anlamlarına da gelmektedir. Yani ülkemizde reyting deyince ilk akla gelen konu televizyon reytingidir. Bizdeki manasıyla reytingin bir diğer tanımı; “herhangi bir televizyon kanalının izlenme oranının tamamı” şeklindedir. Z kanalında yayınlanan A programının izlenme payının yüzdesi o programın ve kanalın reytingini belirler.

İzleyici ölçümü nedir?

İzleyici ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

 İzlenme oranı, izlenme payı nedir?

İzleyici oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama pay.