Reyting sonuçları açıklandı (6 Temmuz 2023)

6 Temmuz 2023 tarihinde ekranlara gelen yapımların reyting sonuçları belli oldu. Total'de ve AB'de Kendi Düşen Ağlamaz birinci oldu.

Reyting sonuçları açıklandı (6 Temmuz 2023)

6 Temmuz Perşembe günü yayınlanan programların reyting sonuçları açıklandı.

Total’de 1. sırada TRT 1’de izleyici ile buluşan Kendi Düşen Ağlamaz, 2. sırada Fox’ta ekranlara gelen Gülcemal, 3. sırada ise TV8’de yayınlanan MasterChef All Star programı yer aldı.

AB’de 1. sırada Kendi Düşen Ağlamaz, 2. sırada Ya Çok Seversen, 3. sırada ise MasterChef All Star yer aldı.

Kanal D’nin yeni dizisi Ya Çok Seversen Total’de 5. sırada, AB’de 2. sırada, ABC’de ise 4. sırada yer aldı.

Not: TİAK'ın aldığı karar nedeniyle reyting sonuçlarının detaylarını ve ilk 100 program sıralamasını yayınlayamıyoruz.

Reyting nedir?

Televizyon yayıncılığın vazgeçilmez bir unsuru olan reyting dilimize İngilizceden geçmiş bir sözcüktür. Kelime anlamı olarak reyting yani rating; derece, derecelendirme veya puanlama gibi anlamlara gelmektedir.

Ülkemizde daha çok televizyonla ilişkilendirilen reyting; izleniş durumu, izlence anlamlarına da gelmektedir. Yani ülkemizde reyting deyince ilk akla gelen konu televizyon reytingidir. Bizdeki manasıyla reytingin bir diğer tanımı; “herhangi bir televizyon kanalının izlenme oranının tamamı” şeklindedir. Z kanalında yayınlanan A programının izlenme payının yüzdesi o programın ve kanalın reytingini belirler.

İzleyici ölçümü nedir?

İzleyici ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

 İzlenme oranı, izlenme payı nedir?

İzleyici oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama pay.