RTÜK'ten sosyal medya platformlarına gözdağı! Yaptırım uygulanabilir!

RTÜK, sosyal medya ve internet yayıncılarına ilişkin yeni bir açıklama yayınladı. Buna göre gerekli hallerde yaptırım uygulanabilir.

RTÜK'ten sosyal medya platformlarına gözdağı! Yaptırım uygulanabilir!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) son zamanlarda vatandaşlardan çok fazla şikayet aldıklarını belirterek sosyal medya platformlarına ve internet yayıncılarına yönelik uyarıda bulundu. RTÜK İletişim Hattı ve CİMER üzerinden kullanıcıları dinleyen Üst Kurul, internet tabanlı platformların yayıncılık ilkelerine uymak zorunda olduğunu söyledi.

RTÜK, dijital mecralar için ne açıklama yaptı?

RTÜK, internet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık alanının düzenleme faaliyetlerine hız kazandırdıklarını açıkladı. Bu konuda platformları ve yayıncıları takip ettiklerini söyleyen Üst Kurul, her türlü yaptırıma da açık olduklarını dile getirdi.

RTÜK’ten gelen açıklamada, “Son dönemde vatandaşlarımızdan da bu platformlara ilişkin çokça şikâyet almaktayız. Alo 178 RTÜK İletişim Hattı, CİMER gibi mecralar üzerinden fazlaca vatandaş bildirimi kayıtlarımıza girmiştir” ifadeleri kullanıldı.

İnternet üzerinden provokatif paylaşımlar yapan hesapları incelediklerini bildirdi. Kurul ayrıca manevi ve kültürel değerlerin korunmasında hassas davranacaklarını da söyledi. Ancak yaptırım gücünü son çare olarak kullanmak istediklerinin altını çizdi.

RTÜK’ün açıklamasında, “İyi niyetli çabalarımızın dikkate alınmaması veya yapıcı uyarılarımıza riayet edilmemesi durumunda ise RTÜK en ağır müeyyideleri uygulamaktan çekinmeyecektir” şeklinde bir not düşüldü.

Daha önce RTÜK tarafından Spotify’a inceleme başlatılmıştı. Spotify’a açılan soruşturma, platform içerisindeki kullanıcıların dinleme listelerine koydukları başlıklardan kaynaklanıyordu. Bu durumdan her ne kadar Spotify’ın sorumlu olmadığı düşünülse de, tüm müzik listelernin şirketin onayından geçtiği ifade ediliyor. (Shift Delete)