Şaşılık, göz tembelliği ve psikolojik sorunlara yol açabiliyor

Her yaşta görülebilen şaşılık hastalığı sadece görsel ve estetik değil, psikolojik sorunlara da neden olabiliyor uzman hekimler tarafından tedavi edilmesi gerekiyor.

Şaşılık, göz tembelliği ve psikolojik sorunlara yol açabiliyor

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Kurucusu Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, hem çocuklarda hem de erişkinlerde oluşabilen şaşılığın, sadece estetik bir sorun olmadığını, göz tembelliği ve psikolojik sorunlara yol açabildiğini söyledi.

Hastalık hakkında bilgi veren Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, “Şaşılığın farklı nedenleri bulunuyor. Çocuklarda ve erişkinlerde farklıdır. Genetik faktörler de rol oynar. En sık sebep göz bozukluklarıdır. Bir çok şaşı çocukta şaşılık ve göz tembelliği birlikte görülür. Ailede şaşılık veya göz tembelliği varsa çocukta şaşılık görülme riski artar. Bazen ateşli bir hastalık, kaza gibi nedenler şaşılık ortaya çıkmasını tetikler. Bazılarında şaşılık göz kaslarının birinde veya birkaçında felç nedeniyle olabilir. Sonradan aniden ortaya çıkan şaşılıklar travma, hipertansiyon veya şeker hastalığına bağlı olabilir. Bebeklik ve çocukluk döneminde olan şaşılıkların bir kısmı yalancı kaymalardır. Yalancı kayma burun kökünün genişliğine bağlı olabilen yanıltıcı bir görüntü olabilir” diye konuştu.

Göz tembelliğine de yol açabiliyor

Şaşılığın birçok şekilde sınıflandırılabileceğini dile getiren Prof. Dr. Kaşkaloğlu, şunları söyledi: “Doğuştan şaşılık, sonradan şaşılık, yukarı, aşağı, yanlara gibi. Ayrıca gizli şaşılık vardır. Normal koşullarda her iki göz her yöne paralel olarak hareket eder. Gözler hareket sırasında paralel etmediğinde şaşılık ortaya çıkar. Şaşılık içe, dışa veya diğer yönlere olabilir. Şaşılık kalıcı veya geçici olabilir. Şaşılık tek gözde veya her iki gözde olabilir. Şaşılık çocuklarda ve erişkinlerde görülebilir, doğuştan veya sonra da gelişebilir. Şaşılık sadece estetik bir sorun olmayıp, göz tembelliği ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Gözler normalde paralel ancak gözlerden biri kapatıldığında şaşılık ortaya çıkarsa gizli şaşılık olarak adlandırılır. Hastalar gizli şaşılığı, şaşılık olarak fark etmeyebilir. Göz yorgunluğu, baş ağrısına neden olur. Bazen şehla olarak tanımlanır. Tedavi genellikle gözlükle yapılır”

Gözlük, ameliyat ve botox ile tedavi mümkün

Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, şaşılığın giderilmesi için günümüzde gözlük, ameliyat ve botox tedavisi uygulandığına dikkat çekti.

Hangi tür şaşılıkta hangi tedavi uygulanacağına göz doktorunun karar vereceğini kaydeden Kaşkaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Genellikle gözlükle düzelmeyenlerde şaşılık ameliyatı yapılır. Bazı özel durumlarda botox uygulanır.Çocuk veya erişkin birinde şaşılık varsa ve gözlükle geçmiyorsa şaşılık ameliyatı yapılması gerekir. Şaşılık ameliyatı birçok şaşılık tipinde genellikle çok iyi sonuç verir. Şaşılık ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ortalama 30 dakika sürer. Ameliyat sonunda hastanın gözünde görünen bir dikiş olmayacağından ameliyat sonrasında rahatsızlık çok az olacaktır.”