Şenol Güneş, Beşiktaş'a resmi imzayı attı

Beşiktaş Kulübü, teknik direktörlük görevine Şenol Güneş'in getirildiğini resmen açıkladı. Dışarıdan takımı takip ettiğini belirten Güneş, yardımcılarını açıklayıp sportif direktör Ceyhun Kazancı ile devam edeceklerini ifade etti.

Şenol Güneş, Beşiktaş'a resmi imzayı attı

Beşiktaş’a 2015-2016 ve 2016-2017 sezonlarında iki Süper Lig şampiyonluğu kazandıran Şenol Güneş, bir kez daha siyah-beyazlı takımın başına geçti. Güneş, 3 yıllık aradan sonra Beşiktaş’a geri döndü.

Beşiktaş Kulübü, KAP açıklamasından önce bir video yayınlayarak, “Yeni zaferler için, yine, yeni, yeniden evine hoş geldin Şenol Güneş” notunu paylaştı. Siyah-beyazlılar ardından KAP’a yaptığı açıklamada, Güneş ile gelecek sezon sonuna kadar sözleşme imzaladığı belirtildi.

Yardımcılarını açıkladı

Nevzat Demir Tesisleri’nde Başkan Ahmet Nur Çebi, Sportif Direktör Ceyhun Kazancı ve Asbaşkan Emre Kocadağ’ın da katıldığı imza töreninde Şenol Güneş açıklamalarda bulundu.

“Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Burada olmaktan çok dolayı çok mutluyum. Bana yeniden bu şansı veren sayın başkana çok teşekkür ediyorum. Aileden biri olarak görevimi en iyi şekilde yapacağıma söz veriyorum. Kulübün de başarıya ihtiyacı var, benim de başarıya ihtiyacım var. Yardımcılarım an itibariyle Bayram Bektaş, Şeref Çiçek ve Eren Şafak olacak.”

“3 günlük vaktimiz var”

“Ümraniye maçı için 3 günlük bir vaktimiz var. Sonrasında da Dünya Kupası’na kadar kritik maçlar oynayacağız. Ligdeki sıraya bakmadan kendi oyunumuza bakıp çözümler üretmeye çalışacağız. Eldeki tüm oyuncuların yeni bir başlangıç yapmasını istiyorum. Geçmişte olanları yok saymayacağız ama oraya da takılıp kalmayacağız. Gelecek hakkındaki konuşmamı sadece 3 maç üzerinden konuşuyorum. Sonrasında ara ve kamplar olacak.”

“Şartların buraya gelmesini kimse istemezdi. Futbolda zaman zaman değişiklikler olabilir. Bu benim için de geçerli. Yeni bir döneme, başlangıca gireriz. Ismael ve arkadaşlarına teşekkür ediyoruz. Daha iyisini yapmak için buradayım. Beşiktaş taraftarı Beşiktaş’ı nerde görmek istiyorsa, biz orda olmak istiyoruz. Mazeretler üretmeye gelmedik. Premier Lig takımı laflarına katılmıyorum, o ayrı lig, bu ayrı bir lig, farklı ortam.”

“Takımı dışarıdan takip ettim”

“Keyif veren futbol istiyoruz. Başkanımız, ikinci başkan da aynı şeyi söylemiştik. Kısa bir sürede çok değişiklik olmadan, radikal bir değişiklik olmadan göreve devam edeceğiz. Daha önce Ceyhun Kazancı burada çalışıyordu. Onunla devam edeceğiz. Takımı dışardan ben de takip ettim. Ama içine girmeden bir şey söylemek zor. Takımla çalıştıktan sonra daha geniş açıklamalar yaparız.”

Son 10 yıla bakarsak ses getiren takım Beşiktaş”

“Üçüncü yıldızı ben takmıştım ancak sahtesini takmıştım. Sonra gerçeği geldi. Üçüncü yıldızın bir ayağında ben de vardım, şampiyonluklar gördüm. Ancak dördüncü yıldız benim değil, bizim işimiz. Başkan, takım, taraftar, medya… O güzel günleri görmek istiyoruz. Son 10 yıla bakarsak en çok şampiyonluğu olan takım Beşiktaş. Ses getiren takım Beşiktaş.”

“Oyuncular coşkulu ama kontrolsüz”

“Ben işim sorumlusuyum ama oyuncular da gözüm, kulağım. Ben beyin olmak istiyorum. Orkestra şefi olmak istiyorum. Onların sorunu da benim sorunum olacak. Başarı da, başarısızlık da bizim olacak. Sonuçların alınamama sebepleri nedir? Oyun ve atılan, yenen gollere bakıyoruz. Atılan gollerde üst sırada görünüyor. Ama daha da fazla gol yediği görülüyor. Sebepleri tek şeye bağlayamayız. Mazeret tarafında değilim. Nasıl bir yol gideceğiz? Onu göreceğiz. Sahadaki oyuncular çok coşkulu ama kontrolsüz. Duygularla oynuyor. Bir şey yapamadığında daha çok şey yapmak isteyip hata yapıyor. Akılla oynamalıyız.”

“Güneşin kıymetini bilelim”

“Ben başkanı yeni tanımıyorum. Başkan hocayı, ben de takımı yönetirim. Bir iş ciddiyeti var. Burası aile şirketi değil. İhtiyaç varsa alır. Ben bir saygısızlık yapmam. Başkan beni aradı, çağırdı ve geldim. Öyle oldu. Güneş gelince yıldızlar görünmez. Güneşin kıymetini bilelim.”

Dele Alli yorumu

“Dele Alli’nin Tottenham’daki oyununu biliyorum. Yüzde ellisi olsa bize yeter. Çok iyi oyuncular var ama oynayacaklar mı? Yapamazsa değiştireceğiz. Önce oyuncu gelişecek, değişecek. Değişmiyorsa gidecek, başka biri gelecek. Hocalar için de öyle. Başkan niye versin parayı oyunculara (Gülerek).”

“Kadronun gücünü, oynadığı oyunla görmek zorundayım”

“Kadro iyi, güçlü. Josef’in şampiyonluk dönemindeki durumuna bakın. Ama sonra bir sakatlık geçirmiş. Sakatlık sonrası sıkıntısı mı var, Ankaragücü maçındaki olaydan sonra mı? Dele Alli iyi bir oyuncu. Ama performans yoksa onu beğenmemek olmuyor ki. Gerçekleri ortaya koyacağız. Kadronun gücünü, oynadığı oyunla görmek zorundayım. Ben onu yapacağımı düşünüyorum. Ona güveniyorum. O olmadığı zaman transfer yaparız.”

“Ceyhun bana yardım edecek”

“Ceyhun benim için bir şans. 15 aydır burada çalışıyor, burayı biliyor. Benim az bir zamanım var, takımı toparlamalıyım. Umuyorum geçen zaman içerisinde çok başarılı bir takım oluştururuz. Gelecek süreçte yeni antrenörler katılır mı? Buna ileride bakarız. Ceyhun’u Başkan seviyor, sayıyor. Ben de yeni tanıştım. Ona söyledim, çok güzel bir öz geçmişin var. Başarılı biri. ‘Az konuş, çok çalış, gerisi kolay.’ dedim. Benim yapacağım her şeyde bana yardım edecek.”

“Takım oyunda tutuldu”

“Biz çok büyük kulübüz. Hatayspor maçında izledim, takım bir yerden sonra oyunda tutuldu kaldı, izlediler. Reaksiyon veremediler. Bu bizim dönemimizde de olmadı mı? Olur, olabilir. Ama Beşiktaş büyük takım, böyle oynayamaz.”

“Süratla değiştireceğiz”

“Valerien Ismael’in takımda kurduğu tüm iyi şeyler başımızın üstünde, ancak değiştirilmesi gereken şeyleri süratla değiştireceğiz. Beklentimiz şu önümüzdeki 3 maçı iyi geçirmek. Sonra ara giriyor.”

Ahmet Nur Çebi’nin sözleri

“Hatay maçından sonra Valerien Ismael’in kalp kırıklığı olması ve enerji olarak bitmiş olması sebebiyle, hocamızın da isteğiyle bir kan değişikliği konusunda hemfikir olduk. Bu noktaya dışardan etkenlerin bizim sağlıklı çalışmamıza engel olduğu için gelindi.”

“İlk kez çarşamba görüştük”

“Şenol Güneş, benim çok inandığım bir insandır. Son 10 senede 3 şampiyonluk kazandık. Hepsinde emeğimin olması beni gururlandırıyor. Şenol Güneş’le, Valerien Ismael ile vedalaşmamızın ardından ilk kez çarşamba günü görüştük. Onun bu işi başaracağına inanıyorum.”

“Özkaynaktan taviz vermeyeceğiz”

“Özkaynakla ilgili taviz veremeyiz. A Takım yarışmacı bir takımdır. Taraftarı vardır, rakipleri vardır. Altyapıdan arkadaşların, oynayabilecek arkadaşları yetiştirmesi önemli. Altyapıdan yetişemeyeni yukarıda oynatmayı beklememek gerek. -mış gibi yapmayacağız.”

“Taraftarımız yaygaraya itibar etmesin”

“Hocam burada kupalar aldı. Bugün de ailemize anlatabileceğimiz güzel hikayelerimiz var. Şu andan sonraki hedefim de Sergen Yalçın hocamızla aldığımız kupaları tekrar kazanmak. Hocam ile birlikte bunu yaşamak istiyoruz. 3 kupayı birkaç kere daha almak istiyorum. Bunu da paylaşmak istiyorum. Taraftarın desteği çok önemli. Sabırlı, hocasının, oyuncusunun, yöneticisinin yanında olmasını talep ediyorum. Doğru yapılan eleştirilere açığız. Ama taraftarımız yaygaraya itibar etmesin.”

Ceyhun Kazancı: Ben böyle bir söz söylemedim

“Ceyhun Bey, Şenol Güneş ile çalışmam dediniz mi?”

Ceyhun Kazancı: Bu masada Şenol Güneş ile birlikte oturuyoruz. Bu da bir cevaptır. Ben böyle bir cümleyi kullanmadım. Bu bir tehdit cümlesi ve bana ait değil. Başkanımız ile bir yol arkadaşlığımız var. Benim böyle bir cümle kullanmam söz konusu olamaz. Hocam ile inşallah şampiyonluklara ulaşacağız.

KAP açıklaması

“Profesyonel Futbol Takımımızın Teknik Direktörlüğü konusunda Sayın Şenol Güneş ile 28.10.2022 (bugün) tarihinden başlamak üzere 2023-2024 sezonu sonuna kadar anlaşmaya varılmıştır.” (Sözcü)