Twitter, App Store'dan ayrılacak mı? Elon Musk açıkladı!

Apple, Twitter'ı App Store'dan kaldıracak mı? Elon Musk, dün yaptığı Apple ziyareti sonrası konuyu netleştirdi.

Twitter, App Store'dan ayrılacak mı? Elon Musk açıkladı!

2022’nin en çok konuşulan isimlerinden birisi de Elon Musk. Bir süre önce Twitter’ı satın alan milyarder, platformda yapmış olduğu değişikliklerle ve açıklamalarla gündemden düşmüyor. İş insanı, son olarak gözüne Apple’ı kestirdi.

Elon Musk’a göre, teknoloji devi platformda reklam vermeyi durdurdu ve Twitter’ı App Store’dan kaldırmakla tehdit ediyor. Peki bu durum gerçekleşecek mi? Sosyal medya şirketinin Apple Park ziyareti sonrası resmen açıklandı. Twitter, App Store bünyesinden kaldırılacak mı?

Elon Musk açıkladı! Apple, Twitter’ı App Store’dan kaldıracak mı?

Twitter‘ın ana kazanç kaynaklarından birisi de reklam iş birlikleri demek mümkün. Ancak şirket, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından satın alındıktan sonra reklam anlaşmalarının büyük bir bölümünü kaybetti.

Gerek ünlü milyarderin tavırları gerekse platformda yapılan değişikliklerin ardından artık T&T, CNN, Dell, DirecTV, HP, Nestle, Coca-Cola, Verizon, Volkswagen ve Wells Fargo gibi dev şirketler Twitter için reklam vermeyi durdurdu.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan yeni bir raporda sosyal medya platformunun en iyi 100 reklamverenin yarısını kaybettiğini ortaya çıkardı. Bu markalar, Twitter reklamları için 2020’de 2 milyar dolar ve 2022’de ise 750 milyon dolardan fazla harcadı.

Elon Musk da bu raporun hemen ardından hedef tahtasına Apple’ı koydu ve şirketi Twitter’daki reklamlarını durdurmakla birlikte platformu App Store’dan kaldırmaya hazırlanmakla suçladı.

Musk, Apple’a yönelik eleştirilerinin ve suçlamalarının ardından dün bir sürpriz yaptı ve Twitter‘dan Apple CEO’su Tim Cook’la birlikte Apple’ın genel merkezinde olduğunu gösterdi. Ayrıca Apple Park’ı övdüğü de görüldü. İş insanı paylaşımda ”Beni Apple’ın güzel Genel Merkezi’nde gezdirdiğiniz için teşekkürler” ifadelerine yer verdi.

Konuyla uzaktan yakından ilgili olan herkes Elon Musk’ın Apple’ı ziyaret amacının Twitter’ın App Store’dan kaldırılacağı yönündeki iddialarla ilgili olduğunu anlaşıldı. Zaten Musk da kısa bir süre Twitter’dan yaptığı paylaşımda bunu doğruladı ve sosyal medya devinin Apple’ın uygulama mağazasından kaldırılmayacağını açıkladı.

Musk’ın paylaşımında şu ifadeler yer alıyor;

“Güzel sohbetti. Diğer şeylerin yanı sıra, Twitter’ın potansiyel olarak App Store’dan kaldırılmasıyla ilgili yanlış anlaşılmayı da çözdük. Tim, Apple’ın bunu yapmayı asla düşünmediği konusunda netti.”