Twitter'dan devrim gibi karar

Popüler sosyal medya uygulaması Twitter'ın Topluluk Notları özelliği, etkileşimde bulunduğunuz yani beğendiğiniz ya da retweet ettiğiniz bir tweet'e not eklendiğinde bildirim gönderecek.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Magazin Mahallesi - Mehmet Şahincileroğlu

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından Twitter’da paylaşılan her bilgi kesin ve doğru olmayabiliyor. Yalan niteliği taşıyan veya yanlış anlaşılan paylaşımlarla çoğu kişi zaman zaman etkileşimde bulunabiliyor.

Twitter, aralık ayında bu duruma bir çözüm olabilecek yeni özelliğini yayımlamıştı.

‘Topluluk Notları’ adıyla yayımlanan yeni özellikle birlikte bazı tartışmalı tweet'lerin altına, paylaşımı doğrulayan veya paylaşımın bağlamını açıklayan notlar eklenmişti.

WebTekno'nun aktardığına göre Twitter, bu özelliği daha kullanışlı yapacak bir yeniliği daha yayımladı.

Tweet'lere topluluk notu eklendiğinde bildirim alabileceksiniz

“Bugünden itibaren, yanıtladığınız, beğendiğiniz veya retweet'lediğiniz bir tweet'te bir topluluk notu görünmeye başlarsa uyarı alacaksınız. Bu, insanlara başka türlü kaçırabilecekleri ekstra bağlamı sağlamaya yardımcı olacak.”

Yeni özellik sayesinde yalan veya yanlış bilgi içeren bilgilere sahip tweet'lerle daha önce bulunduğunuz etkileşimleri kaldırmak için bir fırsata sahip olabileceksiniz. Bu sayede bu bilgiler hem sizin profilinizde yer almayacak hem de bilgilerin yayılımı azalacak.

Twitter topluluk notları nedir?

Twitter Topluluk Notları, kullanıcıları yanıltabilecek ifadeler içeren tweetlere bağlam eklenmesini sağlıyor. Notlar, tweet'lerin altında ayrı bir kutucuk içerisinde gösteriliyor. Tabii bu kutucuğun görünmesi tek bir kaynağa bağlı olmuyor.

Notlar, yeterli sayıda farklı görüşe sahip katkıda bulunan notun ‘yararlı’ olarak değerlendirilmesi sonucunda herkese açık olarak gösteriliyor.

Topluluk notları’nı kim ekliyor, kim değerlendiriyor?

Topluluk Notları, tamamen kullanıcılar tarafından yürütülüyor. Görüşlerini belirtenler ve bağlam sunanlar, Twitter’da Topluluk Notları’na ‘katkıda bulunan’ kullanıcılar oluyor.

Twitter’ın belirli kriterlerle kabul ettiği bu kişiler, farklı kullanıcıların paylaştığı notları da değerlendiriyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN