Twitter, ilk düzenlenmiş 'tweet'ini attı

Sosyal medya devi Twitter, uzun süredir beklenen Tweet düzenleme özelliğini duyurduğu ilk 'tweet'ini attı. İşte ayrıntılar...

Twitter, ilk düzenlenmiş 'tweet'ini attı

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından birisi olan Twitter, son yıllarda üzerinde çalıştığı yeniliklerle kullanıcılarına daha iyi hizmet vermeyi planlıyor. Bu amaçla yola çıkan şirket, kullanıcılarının çok beklediği bir özelliği nihayet kullanıma sundu.

Twitter, tweet düzenleme düğmesinin aktif olduğunu duyurdu

Birçoklarına göre iletişimin ve bilgi aktarımının en hızlı yapıldığı arenalardan birisi olan Twitter, anlık atılan hatalı tweet’lerin önüne geçmek için düğmeye bastı. Platform, “Bu, düzenleme düğmesinin çalıştığından emin olmak için bir testtir, nasıl gittiğini size bildireceğiz” cümlesiyle ilk düzenlenmiş tweet’i attı.

Tweet düzenleme, elbette belirli koşullar altında yapılıyor. Ek olarak kalem şeklindeki düzenleme simgesine basarak düzenlenmiş tweet’in önceki sürüme ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca düzenlenen bir gönderinin altında “Son Düzenleme” saatini ve tarihini gösterecek.

Özellikler bununla da sınırlı değil. Kullanıcılar, tweet düzenleme yapmak için sadece 30 dakikaya sahip olacak. Sonrasında düzenleme düğmesi iptal oluyor. Ayrıca bu süre içinde en fazla beş düzenleme yapma hakkı tanınacağı belirtildi.

Tweet düzenleme özelliği önümüzdeki günlerde ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki ücretli abonelik hizmeti Twitter Blue’ya gelecek. Aylık ücreti 4,99 dolar olan Twitter Blue hizmeti, şu anda ülkemizde kullanılmıyor.

Twitter Blue hizmetinin en büyük özelliği tweet geri alma seçeneği. Şirketin “bu bir düzenleme butonu değildir” vurgusu yaptığı bu özellik, kullanıcılara bir tweeti gönderdikten sonra henüz başkaları tarafından görülmeden geri çekme imkânı tanıyor. Ayrıca varsayılan geri alma süresi 30 saniye iken; isteğe göre 5, 10, 20 veya 60 saniye yapılabiliyor. (Shift Delete)