Twitter, Instagram'ın sevilen özelliğini getiriyor

Twitter, Instagram'ın sevilen Yakın Arkadaşlar özelliğinin benzeri üzerinde çalışıyor. Bu sayede paylaşımlarınızı görenleri seçebileceksiniz.

Twitter, Instagram'ın sevilen özelliğini getiriyor

Twitter, yalnızca kendi seçiğiniz belirli bir grup insanın tweetlerinizi görebilmesini sağlayacak Yakın Arkadaşlar isimli bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu özellik muhtemelen pek çok Instagram kullanıcısı için oldukça tanıdık gelecektir. İşte detaylar…

Twitter, Yakın Arkadaşlar özelliği üzerinde çalışıyor

Instagram kullanıcıları bir hikaye paylaşımı yapacakları zaman, dilerlerse yalnızca kendi belirledikleri bir grup insanın bunu görmesini sağlayabiliyor. Twitter ise geçtiğimiz Temmuz ayında, buna oldukça benzeyen ve o zamanlar Güvenilir Arkadaşlar olarak adlandırdığı bir özellik üzerinde çalışıyordu.

Şimdi ortaya çıkan sızıntılar ise, şirketin bu işin peşini bırakmadığını gösteriyor. İlk olarak, isimlendirmesinin Güvenilir Arkadaşlar yerine, Yakın Arkadaşlar olarak şekillendiğini görüyoruz. Ayrıca, bu yakın arkadaş gurubu kısaca Flock, yani Sürü olarak adlandırılacak. Buna ek olarak, sürünüze 150 kişiye kadar ekleme yapabileceksiniz.

Instagram’da eğer birisi sizi Yakın Arkadaşlar grubuna eklediyse, bunu en basit şekliyle yapılan paylaşımın altındaki yeşil renkli etiketten anlayabiliyorsunuz. Twitter’da da Sürü olarak adlandırılan özellik sayesinde, gönderilen tweetlerin altında “Paylaşımı yapan kişi sizi sürüsüne eklediği için bu tweeti görebiliyorsunuz” şeklinde bir yazı çıkacağı söyleniyor.

Sistemlerin aslında oldukça benzer mantıkta çalışacağını söyleyebiliriz. Ayrıca tıpkı Instagram’da olduğu gibi, dilediğiniz zaman düzenleme yapabileceksiniz. Buna ek olarak, tweet atarken tıpkı hikaye paylaşımında olduğu gibi, herkese açık ya da yalnızca Yakın Arkadaşlar seçeneklerinden istediğinizi seçebileceksiniz.

Twitter tarafından kullanıcı deneyimini iyileştirmek için son dönemde yapılan iyileştirmelerin büyük bir kısmı kullanıcılar tarafından beğeniyle karşılandı. Tabii Topluluklar gibi bazı yeniliklerin oldukça gereksiz olduğunu düşünenler de mevcut.

Konuyla ilgili açıklama yapan Twitter Sözcüsü Tatiana Britt şunları söyledi:

“Twitter her zaman insanların sağlıklı sohbetler yapmasına yardımcı olmak için yeni yollar üzerinde çalışıyor ve şu anda insanların daha özel paylaşımda bulunmasına izin vermenin yollarını araştırıyoruz. Şu anda özellik hakkında paylaşacak başka haberimiz yok. Ancak Twitter Flock’un yalnızca bir yer tutucu adı olduğunu doğrulayabiliriz.” (Shift Delete)