Twitter, yüz binlerce paylaşımı kısıtladığını açıkladı

Twitter, yeni politikası çerçevesinde 700 bin paylaşımın kısıtlandığını açıkladı. Şirket yakın zamanda bu politikayı genişletecek.

Twitter, yüz binlerce paylaşımı kısıtladığını açıkladı

Sosyal medya platformları insanların kendilerini ifade ettiği en önemli noktalardan birisi hâline geldi. Bu platformlar üzerinden düşüncelerini paylaşan insanlar bazen kullandııkları kelimelerin dozunu ise kaçırabiliyor. Bu yüzden sosyal medya platformlarının paylaşımlar hakkında belli başlı kuralları bulunuyor.

Twitter kurallarını ihlal eden 700 bin tweet kısıtlandı

Twitter’ın platform üzerinde kullanıcıların paylaşımları içim ‘Freedom of Speech Not Reach‘ ismini verdiği bir politikası bulunuyor. Şirket, yaptığı açıklama ile uyguladıkları politikanın işleyişini ve sonuçlarını paylaştı. Yapılan açıklamaya göre ortaya çıkan sonuçlar oldukça umut verici.

Twitter, nisan ayından itibaren platform kurallarını ihlal eden tweet’ler için kısıtlama getirmeye başladı. Şirket aynı zamanda bu paylaşımlara “Görünüm sınırlı: Bu tweet, Twitter’ın davranış kurallarını ihlal ediyor olabilir” ifadesini eklemiş durumda.

Popüler sosyal medya platformu, bu kuralı uygulamaya başladığından beri toplamda 700 bin paylaşımın kısıtlandığını açıkladı. Aynı zamanda bu paylaşımların proaktif olarak reklamların yanında görünmesi de engellendiği belirtiliyor.

Şirket, bu uygulamaya geçildikten sonra kuralları ihlal eden paylaşımlara erişimin yüzde 81 oranında azaldığını ifada ediyor. Sosyal medya platformu ayrıca Twitter kuralarını ihlal eden kullanıcıların üçte birinin, uyarı aldıktan sonra paylaşımlarını kaldırdığını belirtiyor.

Platform ayrıca paylaşımlarında bu etiket olan kullanıcıların sadece yüzde 4’ünün itirazda bulunduğunun da altını çizdi.

Twitter, izledikleri politikanın katkısını gördükten sonra küfürlü ve şiddet içeren paylaşımlar için de bir çalışma yapacağı ifade ediliyor.

Önümüzdeki haftalarda, kişileri hedef alan, bir kşiiyi veya grubu taciz etmeye teşvik eden, başkalarına fiziksel zarar verme tehdidinde bulunan ve başkalarını şiddet eylemlerine teşvik eden paylaşımların da etiketlenerek etkileşimlerinin azaltılması hedefleniyor.

Twitter, yeni politikası ile platform üzerinde daha nezih bir ortam sağlamayı hedefliyor. (Shift Delete)