UEFA ülke puanı sıralamasında son durum ne?

Fenerbahçe, Başakşehir ve Sivasspor'un oynadığı Avrupa maçlarının ardından UEFA ülke puanı sıralamasında değişimler oldu. Avrupa'da yer alacak Türk takımlarının sayısı konusunda kritik öneme sahip olan sıralamada, son durum ve ihtimaller...

UEFA ülke puanı sıralamasında son durum ne?

Fenerbahçe’nin Avrupa Ligi’nde, Başakşehir ve Sivasspor’un Konferans Ligi’nde oynadığı son 16 turu ilk maçlarının ardından, UEFA ülke puanı sıralamasındaki son durum da belli oldu.

Fenerbahçe, Sevilla deplasmanındaki iyi futboluna rağmen 2-0’lık yenilgiyle ayrılırken, Başakşehir Gent ile 1-1 berabere kaldı. Sivasspor ise, Fiorentina’ya 1-0 mağlup oldu. Avrupa’daki üç temsilcimiz de, deplasmanda oynadıkları ilk tur maçlarından galibiyet çıkartamadı. Perşembe gecesi oynanan maçlarla 200 puan toplayan Türkiye, genel puanını 31.700’e yükseltti.

İlk 10 ve ilk 15’in önemi

Genel sıralamada 12. sırada bulunan Türkiye, Sırbistan ve Avusturya’yı geçerek ilk 10’a girmesi halinde 2024-25 sezonunda Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan takım gönderebilecek. Sırbistan ve Avusturya’nın bu sezon Avrupa’da mücadele eden takımı kalmaması, Türkiye için avantaj. Ancak aradaki puan farkının kapanması için, Türk takımlarının bu sezon 6 galibiyet, 5 galibiyet+2 beraberlik veya 4 galibiyet+4 beraberlik senaryolarını gerçekleştirmesine ihtiyaç var.

Türkiye geçtiğimiz sezonu 20. sırada bitirdiği için, bu sezonun Süper Lig şampiyonu 2023-24 sezonunda Şampiyonlar Ligi’ne katılabilmek için 4 eleme turu oynayacak. Avrupa Ligi’ne takım gönderemeyeceğiz ve Türkiye Kupası şampiyonu, lig 2 ve 3’üncüsü Konferans Ligi’ne katılabilmek için 3 eleme turu oynayacak. Eğer bu sezonu ilk 15 içinde tamamlarsak, 2024-25 sezonunda Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’ne 2’şer, Konferans Ligi’ne ise 1 takımla katılacağız.