Ünlülerin modacısı Nail Yurdakul, yaşamını yitirdi

Birçok ünlünün terzisi olan modacı Nail Yurdakul, Muğla'da tedavi gördüğü hastanede 95 yaşında hayatını kaybetti.

Ünlülerin modacısı Nail Yurdakul, yaşamını yitirdi

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde emeklilik yıllarını geçiren ve bir süre önce Fethiye Huzurevi’ne yerleşen Nail Yurdakul, organ yetmezliği nedeniyle Fethiye Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı.

Buradan Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, daha sonra Milas’taki özel bir hastaneye sevk edilen Yurdakul, bugün sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

Yurdakul’un cenazesi, Köyceğiz’de ikindi vaktine müteakip kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek.

Moda Kralı olarak anıldı

Askerden döndükten sonra 1951’de İstanbul’da terzi çıraklığına başlayan Nail Yurdakul, Olgunlaşma Enstitüsü’nde tayyör öğretmenliği yaptıktan sonra Ankara’ya döndü. Burada ilk iş yerini açan Yurdakul, kısa sürede devlet büyükleri ve ünlü sanatçıların terzisi haline geldi.

Yurdakul, İsmet İnönü’nün eşi Mevhibe İnönü, Adnan Menderes, Cemal Gürsel, Suat Hayri Ürgüplü ve eşleri için kıyafetler dikti.

Boğaz Köprüsü’nde, köyde, sinemada ilk kez defileler düzenleyen Yurdakul, Türkiye’nin ilk manken okulunu ve kadın futbol takımını kurdu.

Pazen kumaştan 1966’da hazırladığı elbise Madrid’deki tekstil fuarında birinci seçilen Yurdakul, İspanya, Fransa, İsviçre ve Almanya’da şubeler açtı ve “Moda Kralı” olarak anılmaya başladı.

Yurdakul, 1965’te Milli Mücadele döneminde giydiklerinden çok etkilendiği Atatürk’ün bir kıyafetini yeniden modernize ederek dikti. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü bu kıyafeti çok beğendi ve “Milli Mücadele Çaprazı” ismini verdi. Yurdakul ayrıca Türkiye’de ilk Atatürk kıyafetleri defilesini yaptı.

“Milli Mücadele Çaprazı” şu anda Tunus’ta bir müzede sergileniyor.

Birçok ünlü isme kıyafet tasarlayan Yurdakul, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal için ilk kurşungeçirmez yelek dikmişti. (Kaynak: Sözcü)